Anasayfa » Kültür - Sanat » Sanat siyasetin önüne geçti…

Sanat siyasetin önüne geçti…

Bodrum Belediyesi 2021 yılı Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda bir ilk yaşandı. Toplantı öncesi  Herodot Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Bodrum Oda Orkestrası Yaylı Çalgılar Beşlisi ” mini bir konser sundu.

Bodrumlu ve  İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nde çeşitli görevlerde bulunan sanatçı Numan Pekdemir’in çabalarıyla,  Bodrum Belediyesi Meclis üyelerinin 7 Eylül 2007 tarih ve 2007-58 sayılı Meclis kararıyla “Bodrum Oda Orkestrası” çalışmalarına başlamıştı. Orkestra geçen yıllar içinde  çok kıymetli sanatçılarla Bodrum’da ve ülke dışında da çeşitli konserlere imza attı. Dönem dönem kültür bakanlıklarının, Bodrum Belediyesi ve sponsorların destekleri ile çalışmalarını sürdürmesine rağmen, Bodrum Belediyesi’nin kurumsal bir orkestrası olarak belediye içinde yapılanması gerçekleşemedi.

SANAY AYDINLIKTIR, IŞIKTIR
2 Temmuzda Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Bodrum Belediye Meclisi olağan toplantısı öncesi, “Bodrum Oda Orkestrası Yaylı Çalgılar Beşlisi” meclis üyelerine ve katılımcılara mini bir konser verdi. Konser sonrası Bodrum Oda Orkestrası adına yazılı bir açıklama yapan  Numan Pekdemir şunları dile getirdi:
“Daha önce konuşulduğu üzere bugün Bodrum Oda Orkestrası beşli grubu olarak Bodrum Belediyesi meclis salonunda bulunduk. Önceden paylaşmıştım.  Haziran ayı toplantısında Bodrum Belediyesi tarafından Bodrum’da Senfoni Orkestrası kurulması için nasıl bir çalışma yapabileceğimizi Mecliste arz etmiştim. Sayın Başkanımız Ahmet Aras’ın daveti üzerine dün de grup olarak hem mini bir konser verdik hem de kısa da olsa orkestra kurulumu ile ilgili düşüncelerimizi Sayın Başkan Vekilimize ( Sayın Başkanımız katılamadı), meclis üyelerimize ve doğaldır ki bu toplantıları izlemeye gelen değerli Bodrumlulara anlatmaya çalıştık. Elbette bu konu böyle 10 dakikalık bir anlatımla çözümlenmez. Ancak benim karakterimde başlamak bitirmenin yarısıdır. Bu bakımdan düşüncem şimdiye kadar Sayın Başkanımız Ahmet Aras ve Sayın Meclis üyelerimizin bazılarıyla yaptığımız görüşmelerde ve olumlu ifadeleri nedeniyle Bodrum Belediyesi’nin samimi olduğunu ve bu konuyu çözeceğini düşünüyorum..
Elbette konu yetkili kurullarda da konuşularak muhtemeldir bizlerin de görüşü alınarak sonuçlandırılacaktır.
Hep söylüyorum sanat aydınlıktır, ışıktır ve Bodrum Senfoni Orkestrası Bodrum’a çok yakışacaktır..
Bana ve grubuma verdikleri değer ve davetleri için Sayın Başkanımıza ve Meclis üyelerimize teşekkür ederiz.”
BU MECLİSİN ONAYI ÇOK ANLAMLI OLACAKTIR
Konseri izlemeye ve sanatçı arkadaşlarına destek olmaya gelen Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu ekibi, konser sonrası beşlinin en genç kadın sanatçısına çiçek vererek “Belediye Şehir Tiyatromuz 2018 yılında Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi’nin , Bodrum  Belediye Meclisinin bir toplantısında verdiği önerge ile ve oy birliği ile kabul edilerek kurumsal bir yapıya kavuşmuştur. Ve bir gün bizleri ziyarete gelen meclis üyeleri “dört yıl boyunca verdiğimiz en gurur verici ‘evet’ oyuydu” dediler. İnanıyoruz ki şu andaki  meclisimiz de aynı gururla kurumsal olarak senfoni orkestrasının kuruluşuna ‘evet’ diyerek bu gururu paylaşacaklardır”

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.