Anasayfa » Güncel » SANSÜRÜN KALDIRILIŞININ 108. YILINDA “BODRUM BASIN PLATFORMU” KURULDU

SANSÜRÜN KALDIRILIŞININ 108. YILINDA “BODRUM BASIN PLATFORMU” KURULDU

Bodrum’daki basın kuruluşlarının temsilcileri; muhabiri, çalışanı, editörü, işvereni ile birlikte “Bodrum Basın Platformu'” çatısı altında birleşti.

Bodrum yarımadasında aktif olarak görev yapan basın çalışanları, Bodrum Basın Platformu’nun kuruluşunu düzenlenen bir kokteylle kamuoyuna açıkladı.

Bodrum Kalesi’nde düzenlenen kokteyle, Bodrum’da görev yapan ulusal ve yerel basının temsilcilerinin yanı sıra Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ, Ak Parti İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp, MHP İlçe Başkanı Mehmet Tosun, BODTO adına Deniz Eyinç ve CHP İlçe Başkan Yardımcıları Mustafa Yılmaz ve Ender Taşören ile Bodrum Belediyesi meclis üyeleri katıldı.

Uzunca bir süredir kuruluş çalışmaları devam eden ve Bodrum’da ilk kez gerçekleşen “Bodrum Basın Platformu” adına kuruluş deklarasyonunu okuyan Yüksel Ünver, Bodrum’daki basın çalışanlarının aynı çatı altında bir araya geldiğini belirterek, platformun mesleki dayanışmayı pekiştirmek, gazetecilik mesleğinin mecbur kıldığı hak ve özgürlükleri savunmak ve Bodrum’da doğru, tarafsız, güvenilir ve ilkeli yayıncılığı geliştirmek adına kurulduğunu açıkladı.

Bodrum basın çalışanları, 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 108’inci yıl dönümününde, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimine karşı verilen demokrasi mücadelesinin de önemine değindiler. Platformun, basın özgürlüğünün güvence altına alınmasını öncelikli ve önemli gördüğüne vurgu yapılarak, “Tüm sorunların demokrasi içerisinde çözümleneceğine inanıyor, her türlü düşüncenin özgürce açıklanacağı, tam bir demokrasi için kararlı duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğimizi vurguluyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

ARALARINDA OLMAYAN MESLEKTAŞLARINI DA UNUTMADILAR

Platform üyelerinden Rezzan Şebin ve Zeki Özkeskin, 108 yıldır Dünya’da, Türkiye’de ve Bodrum özelinde de çeşitli nedenlerle hayatlarını kaybeden meslektaşlarını isimlerini  vererek saygıyla andılar. Platforumun kuruluş çalışmalarına katılan, yakın zamanda ansızın aralarından ayrılan Dilek Cebeci de unutulmayarak, sevgi ve saygıyla anıldı.

Platform kuruluş deklarasyonunun okunmasının ardından Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ, Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp, CHP İlçe Başkan Yardımcıları Mustafa Yılmaz da , Bodrum basının bir araya gelerek aynı çatı altında buluşmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, basının önemini vurguladılar.

bu

Bodrum Basın Platformu Kuruluş Deklarasyonu

“Bodrum’da basın mensuplarının yeni bir örgütlenme modeline ihtiyaç duyduğuna inanan bizler, bir süredir bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Basında güçbirliğinin gerçekleştirilmesi gerektiğine inanan meslektaşlarımızın bir araya gelerek yaptığı toplantılarda, mesleğimizin giderek ağırlaşan sorunlarını masaya yatırdık, çözüm önerilerimizi, beklenti ve taleplerimizi dile getirdik. Sonuç itibariyle, bir platform çatısı altında güç birliği kurma yönünde görüş birliğine vardık.

Bodrum Basın Platformu, gazetecilik mesleğine ve meslek ilkelerine gönül veren insanların seslerini, sorunlarını, dileklerini birlikte gündeme getirmeleri ve kamuoyuna duyurmaları açısından bugüne kadar eksikliği hissedilen bir ihtiyacı karşılayacaktır.

Hedeflerimiz, Bodrum’da ve Muğla ili dahilinde basın yayın konusunda faaliyet gösteren tüm kuruluşların ve kişilerin mesleki dayanışmasını güçlendirmek, basın çalışanları için sürekli bir gelişim merkezi olmak, basın sektörünün gelişimini desteklemek, birlik ve beraberliği temin etmek, mesleğin etik davranışlarına ilişkin yüksek profesyonel standartlar konusunda meslektaşlarımızı cesaretlendirmek ve yönlendirmek, mesleği tanıtıcı konferans, panel ve eğitim seminerleri düzenlemek, sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirerek araştırma ve geliştirme projelerinde yer almaktır.”

Bodrum basın çalışanları, 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 108’inci yıldönümününde, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimine karşı verilen demokrasi mücadelesinin de önemine değindiler. Platformun, basın özgürlüğünün güvence altına alınmasını öncelikli ve önemli gördüğüne vurgu yapılarak, “Tüm sorunların demokrasi içerisinde çözümleneceğine inanıyor, her türlü düşüncenin özgürce açıklanacağı, tam bir demokrasi için kararlı duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğimizi vurguluyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Platform kuruluş deklarasyonunun okunmasının ardından bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ da, Bodrum basının bir araya gelerek aynı çatı altında buluşmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Basın çalışanları, yarımadada görev yapan ve bir süre önce aramızdan ayrılan basın mensuplarını da saygıyla yad etti.

BODRUM BASIN PLATFORMU.odt2.jpeg3

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.