Anasayfa » Çevre » TMMOB’NİN AÇACAĞI DAVAYA “GÖKOVA CENNET KALSIN” DİYEREK MÜDAHİL OLUYORLAR!

TMMOB’NİN AÇACAĞI DAVAYA “GÖKOVA CENNET KALSIN” DİYEREK MÜDAHİL OLUYORLAR!

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP),  Muğla’da dört ilçeyi kapsayan Gökova Bölgesi’nin doğal sit derecelerinin değiştirilmesi kararı ve uygulamasına karşı  TMMOB’nin 26 Eylül günü açacağı davaya müdahil oluyor. 

Gökova Körfezi’nin sıkı korumasını düşürerek yapılaşmayı mümkün kılan bakanlık kararı aleyhine dava açacak olan TMMOB’ye müdahil olarak destek veren MUÇEP  “Gökovamız Cennet Kalsın diyen tüm halkımızı 26 Eylül Salı günü, saat 12:30’da Muğla Adliyesi önüne davaya müdahil olmaya çağırıyoruz” diyerek, sosyal medya üzerinden paylaşımlarda bulundular:

“Bizler Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) olarak Muğlamız, ‘Gökovamız Cennet Kalsın’ sloganıyla çıktığımız yolda, Gökova bölgesinin SİT değişikliğine karşı TMMOB Mimarlar Odasının açacağı davaya müdahil olarak devam ediyoruz. “Gökovamız Cennet Kalsın” diyen tüm halkımızı 26 Eylül Salı günü, saat 12.30’da Muğla Adliyesine davaya müdahil olmaya çağırıyoruz. Bugüne kadar gösterilen tepkilerle zeytin yasası nasıl geri çektirildiyse, SİT değişikliğini de hep birlikte durdurabiliriz.

Haydi Muğlalılar; yaşamımız, çocuklarımız, geleceğimiz için yapılan bu düzenlemeyi rafa kaldırtalım. Biz istersek yapabiliriz.

 Unutmayalım başka MUĞLA, Başka GÖKOVA yok!

 Haydi ellerimizi birleştirelim, sesimizi yükseltelim ki : GÖKOVAMIZ CENNET KALSIN!

MUÇEP’in duyuru metni şöyle:

DEĞERLİ MUĞLALILAR:

Son dört seneden beri Türkiye’nin tüm korunan alanları tehlikeli bir sürece girmiştir.  2013’de çıkarılan bir yönetmelikle koruma altındaki Tabiat Varlıklarının, Doğal Sit Alanlarının ve Özel Çevre Koruma Bölgelerinin talan düğmesine basılmış, sözde bilimsel denilen ekolojik temelli araştırma projesi tamamlanmış, bir dizi mevzuat değişiklikleri sonucunda bugünkü tehlikeli noktaya gelinmiştir.

Türkiye genelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uhdesinde bulunan, yaklaşık;

-20 bin km karelik, 2434 adet Doğal Sit Alanı,

-24.500 km karelik, 15 adet özel çevre Koruma Bölgesi insafsız biçimde ve hukuka aykırı olarak yapılaşmaya açılmaktadır.

Cennet MUĞLA’MIZIN koyları, kıyıları, ormanları, üzerinde yaşadığımız topraklar bu SİT değişikliği düzenlemesi ile talan edilmek isteniyor.

2873 sayılı kanun kapsamındaki milli park ve doğal varlıklarımız hariç, Doğal Sit ve ÖÇKB’lerimiz dahil, toplam 7500 km2’lik korunan tabiat varlığımız hakkında işlem yapılmaktadır. Bu oran ilimizin 13.338 km2 yüzölçümünün yaklaşık %60’ına denk gelmektedir.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve TMMOB açıklamalarına göre, Muğla’nın 752 km2’lik Doğal SİT alanının derecesi düşürülüp koruma statüsü azaltılırken; sadece 224 km2’nin koruma statüsü artmıştır ki bunlar da ağırlıklı olarak tarımsal SİT alanlarıdır!!!!

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 06.12.2016 tarih ve 12556 sayılı olur işlemi ile 620 kilometre karelik doğal SİT alanlarının sınırları değiştirilerek bir avuç para babasının çıkarı için talan edilmek isteniyor. Şimdilik elimizde resmi verileri bulunan Gökova ÖÇKB’sine dayanarak ne yazık ki Menteşe, Ula, Marmaris, Milas ilçe belediyeleri mücavir alanlarında kalan kıyı-deniz alanlarının tamamı nitelikli koruma alanı ilan edilerek, koruma statüleri düşürülmüştür.

“Gökova Körfezinde, Sit kararı ilanından önce ruhsat almış işletmeler ile imar planları onaylanan ve halen işletmedeki RES’lerin faaliyetlerine devam edebilmesi; Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu izniyle balıkçı barınakları, bungalov türü turistik tesisler, ahşap iskeleler, teleferikler, telesiyejler, sondajlar,  nakil hatları yapılabilmesi gibi faaliyet ve yapılaşmalar körfezin ekosistemini, biyolojik çeşitliliğini tamamen öldürecek; sessizlik, temizlik, manzara demek olan mavi yolculuğu kesinlikle bitirecek gelişmelerdir.. ”

Belediyeye, sivil toplum kuruluşlarına, demokratik kitle örgütlerine, kısacası Muğla’da yaşayan hiç kimseye sorulmadan, sorulanlarının da görüşleri dikkate alınmadan, Ankara’dan dayatılan böylesi bir düzenleme Cennet Muğla’mızın çoraklaşması, yaşanmaz hale getirilmesine yol açacaktır.

Tarımı, zeytinlikleri, arıcılığı, sadece bölgemizde bulunan bitki ve hayvan türlerini, havayı, suyu kısacası yaşamımızı etkileyecek böylesi bir düzenlemeyi biz Muğla’lıların kabul etmesi mümkün değildir. Bugüne kadar bereketli, kadim toprağından zeytinini toplayıp, zeytinyağını tükettiğimiz, çintarını, otlarını, sebze ve meyvesini yediğimiz, denizine para ödemeden girdiğimiz geçmişimizin anıları ve çocuklarımızın mirasının yok edilmesine seyirci kalamayız.   

Bu topraklar, kıyıları, koyları, nadir yaşayan hayvan-bitki türleri ve muhteşem doğasıyla aynı zamanda dünya mirasıdır unutmayalım!

Uygulanan yanlış tarım ve çevre politikaları ile buğdayı bile ithal eder duruma düştüğümüz ülkemizde zeytinin, meyve ve sebzemizin de dışarıdan alınır duruma getirilmesine, gereksiz yere pahalı gıda tüketmemize yol açılmasına izin vermeyelim. Unutmayalım; nefes alınacak temiz bir hava, yağmur yağdıracak ormanlar, temiz bir deniz, balıklar ve yiyeceğimiz gıda kalmadığında ne kömür, ne beton ne de para hiç birimizi kurtaramayacaktır.

Açgözlülükle doğayı, çevreyi tükettikçe büyümeyi hedefleyen sermaye, SİT değişikliğinin ardından sıraya, doğa-yaşam katliamını katmerleştirecek olan ‘Tabiat ve Biyolojik Çeşitlilik Yasa Tasarısı’nı yasalaştırmayı da aldı.

 

Bizler Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) olarak Muğlamız, ‘Gökovamız Cennet Kalsın’ sloganıyla çıktığımız yolda, Gökova bölgesinin SİT değişikliğine karşı TMMOB Mimarlar Odasının açacağı davaya müdahil olarak devam ediyoruz. “Gökovamız Cennet Kalsın” diyen tüm halkımızı 26 Eylül Salı günü, saat 12.30’da Muğla Adliyesine davaya müdahil olmaya çağırıyoruz. Bugüne kadar gösterilen tepkilerle zeytin yasası nasıl geri çektirildiyse, SİT değişikliğini de hep birlikte durdurabiliriz.

Haydi Muğlalılar; yaşamımız, çocuklarımız, geleceğimiz için yapılan bu düzenlemeyi rafa kaldırtalım. Biz istersek yapabiliriz.

Unutmayalım başka MUĞLA, Başka GÖKOVA yok!

Haydi ellerimizi birleştirelim, sesimizi yükseltelim ki

GÖKOVAMIZ CENNET KALSIN!

MUĞLA ÇEVRE PLATFORMU

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.