Anasayfa » Kültür - Sanat » “TOMURCUKLAR ÇİÇEK AÇSIN”

“TOMURCUKLAR ÇİÇEK AÇSIN”

18 Ocak’da  gerçekleşecek etkinlik, eğlenceyi sosyal sorumluluk projesine çeviriyor.

S.S Tomurcuk Eğitim Kültür Dayanışma ve İşletme Kooperatfi isimli bir kuruluş’a destek vermek isteyen 24 gönüllü tarafından 18 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olan etkinlikte katılımcılar hem profesyonel müzisyenlerin özgün performanslarını izleyecekler, hem de Bodrum’un en iyi hamburgercisinde ziyafet çekecekler.

İzmir, Çorum, İstanbul Adana ve Bodrum’dan toplam 24 kişinin oluşturduğu destekçiler, Down Sendromlu engelli bireylerin aileleri tarafından kurulan ve bünyesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağılı bir rehabilitasyon Merkezi bulunduran Tomurcuk kooperatifi için özellikle İstanbul’da yaptıkları etkinlikler ile Down Sendromlu bireylerin topluma kazandırılması konusunda oldukça önemli adımlar atmışlar. Önümmüzdeki günlerde Bodrum’da da etkinlik gerçekleştirecek olan oluşumun üyelerinde Mimar ve müzisyen Hülya Sezgün, Kooperatifin kuruluşunu ve etkinliği şu şekilde açıklıyor.

“Tomurcuk Kooperatifi, Down sendromlu ve zihinsel engelli bireylerin aileleri tarafından kurulan ve bünyesinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir rehabilitasyon merkezi bulunduran bir kooperatiftir. Kooperatif, bu bireylerin eğitim, sosyal ve üretim yaşamında var olabilmeleri, topluma uyum sağlamaları ve aynı zamanda toplum tarafından kabul görmeleri için faaliyetlerde bulunmayı amaçlamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği eğitmenlerin yanı sıra gönüllüler ile birlikte bu faaliyetler yürütülmektedir. Rehabilitasyon merkezinde, eğitim alan bireylerin oluşturduğu ve bir çok yerde performans gösteren bir perküsyon grubu, yüzme takımı ve tiyatro grubu bulunmaktadır. Biz 24 gönüllü, Kooperatif’in bu bireylerinin çalışabilmesi ve toplumun içinde yer alması amacı ile Bostancı Altıntepede bulunan eğitim ve rehabilitasyon merkezinin alt katında bulunan yemekhanenin fiziksel şartlarını iyileştirerek, kafe ve pilot eğitim alanı haline getirmeyi hedeflediğimiz bu projemize “Tomurcuklar Çiçek Açsın” adını verdik. Down sendromlu bireyler, çalıştığımız ofiste, dolaştığımız parkta, oturduğumuz bir kafede, gittiğimiz konserde ya da tiyatroda, kısacası “hayatın içinde neden yoklar?” sorusunu sorarak yola çıktık.  Down sendromlu ve zihinsel engelli bireylerin daha fazla hayatın içinde olması amacı ile 24 gönüllü bir araya gelip hiç tanımadığımız insanlara sevgi ve destek elimizi uzatmak amacıyla Tomurcuk Kooperatifi ile bir araya geldik. Kooperatifte özel eğitim alan Tomurcuklar hayata biraz daha dahil olabilsinler diye, mevcut binada bir restorasyon ile onlara pilot eğitim alabilecekleri bir kafe açma hayallerini gerçeğe dönüştürebilmek için el ele verdik. Kafe’nin açılışını 21 Mart Dünya Down Sendromlular Gününde yapmak istiyoruz. Proje kararı aldığımız günden itibaren yaptığımız etkinlikler arasında; “İstanbul Fener Balat Turu organizasyonu”, “iSTANBUL “Balat Mezat Satışı”, “İstanbul Feriköy Garage Sale”, “İstanbul Moda 40 Tahta Pazarı Garage Sale”, “İstanbul Kadıköy’de YOL PROJECT, MATMAZEL ve SUPER MOOD gruplarının katkılarıyla gerçekleşen DOROCK Yılbaşı konseri” organizasyonları yer alıyor. Yaşadığımız dünyada güzel şeyler de oluyor diyebilmek, başka hayatlara dokunmak hepimizin elinde. Şimdi o kafenin hayal olmaktan çıkıp gerçek olması için sizlerin de desteğine ihtiyacımız var. Eğer bu hayalin gerçeğe dönüşmesine destek olmak isterseniz, bunu oldukça eğlenceli bir şekilde yapabilirsiniz. 18 Ocak 2017 tarihinde BODRUM mEat Burger’de tüm müzisyenleri beklediğimiz bir jam session gecesi gerçekleştirilecek. Orada olup saatlerce eğlenip aynı zamanda destek olabilirsiniz. Unutmayın, birilerinin hayatına dokunmuş olacaksınız. Siz de destek olun ki, tomurcuklar çiçek açsın.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.