Anasayfa » Kültür - Sanat » YÜREKLER BALE PABUÇLARINDA ATACAK
14. Uluslararasi Bodrum Bale Festivali, 16 Temmuz - 3 Agustos 2016 tarihleri arasinda, Bodrum Kalesi'nin tarihi atmosferinde gerceklestirilecek.

YÜREKLER BALE PABUÇLARINDA ATACAK

14. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 16 Temmuz – 3 Ağustos 2016 tarihleri arasında, Bodrum Kalesi’nin tarihi atmosferinde gerçekleştirilecek.

Amerika Birleşik Devletleri, Kazakistan ve İspanya’dan gelen konuk topluluklarla çok renkli geçecek festivalin açılışı 16 Temmuz Cumartesi akşamı!

Muğla Büyükşehir ve Bodrum Büyükşehir Belediyesi’nin değerli katkılarıyla Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 14. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 16 Temmuz – 3 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Özenle seçilen seçkin bale yapıtlarıyla, Bodrum Kalesi’nin tarihi atmosferinde izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, ülkemizin önemli turizm merkezlerinde organize ettiği festivallerle, sanat kalitesi yüksek etkinlikleri, pek çok ülkeden sanatsevere tarihi mekanlarda sunmaktadır.

Ülkemizin nadide tatil beldesi Bodrum’da bu yıl on dördüncüsü gerçekleştirilecek olan Bodrum Uluslararası Bale Festivali, sanatseverlerin yoğun talebi sayesinde her geçen yıl güçlenen sanatsal niteliği ile yoluna devam etmekte.

Karya Prensesi’nin Evi Bodrum Kalesi’nde Yürekler Bale Pabuçlarında Atacak!

Bale sanatının uluslararası arenada başarılı temsilcilerini yakından izlemenin mümkün olduğu festivalin açılışı; 16 Temmuz, Cumartesi gecesi, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından, P. İ. Çaykovski’nin müzikleri üzerine Yaroslavİvanenko koreografisi ile oluşturulan klasik bir bale eseri “ YevgeniOnyegin” ile olacak.

Festivalin ikinci gecesi Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından, 2015-2016 DOB sanat sezonunda dünya prömiyeri gerçekleştirilen ve seyirciden büyük ilgi alan “Frida”seyirci karşısına çıkacak. 19 Temmuz Salı günü sahnelenecek bu eserin müzikleriArturoMarquez,  Jose PabloMoncayo, Aksel Akın’a,  koreografisi ise Özgür, Adam İnanç’a ait.

 

22 Temmuz 2016, Cumagecesi; festival kapsamında sahne alacak ilk yabancı topluluk, Amerika Birleşik Devletleri’nden katılan AlonzoKingLines topluluğu olacak.    AlonzoKing’in koreografileri ile oluşan  “WritingGround” ve “Rasa” adlı eserler seyirciye ilginç bir gece yaşatacak.

 

  1. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin dördüncü gecesindeKazakistan’dan katılan Astana Bale Topluluğu var. 25 Temmuz Pazartesi gecesi “Alem” ve “Gaia” adlı bale gösterileri ile seyirci ile buluşacak.

 

Festival programı, yine kendi içinde üç bölümden oluşan, “Dansın Rengi” balesi ile devam etmekte. Antalya, Mersin ve İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından sahnelenecek eserin bölümleri “İç-İn”, “Danzon” ve “DansınRengi” adlarını taşıyor. Çağdaş besteciler ArturoMarquez,Erim Ardal, Maurice Ravel‘in müzikleri üzerine, Armağan Davran, Volkan Ersoy, Mehmet Balkan, Berk Sarıbay ve Deniz Özaydın koreografilerinden oluşan bu eserler, 28 Temmuz 2016, Perşembe akşamı sahnelenecek.

Klasik bale eseri “Korsan”, 31 Temmuz 2016, Pazar gecesi seyirci ile buluşacak. İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek eserin müzikleri Adalphe Adam, CesarePugni, LeoDelibes ve RiccardoDrigo’ya ait.

Anna Marie Holmes’in koreografisiyle seyirci ile buluşacak eserin ardındanFestivalin kapanış gecesinin de içinde olduğu iki performans ile konuk İspanyol topluluk Rojas y Rodriges İspanyol Flamenko Topluluğu, 2-3 Ağustos 2016, Salı ve Çarşamba gecelerikalede Flamenko rüzgarı estirecek. “Titanium” eserile festivale renk katacak ve festivalin kapanışını gerçekleştirecek.

Temsiller 21:45’te başlayacak.

Bilet satışları Biletiva ve http://www.bodrumballetfestival.gov.tr  adresinden ve diğer satış noktalarımızdan gerçekleştirilebilir.

 

 

 

  1. UlUSLARARASI BODRUM BALE FESTİVALİ

( 16 Temmuz /  – 3 Ağustos 2016 )

16 Temmuz / 2016,    YEVGENI ONYEGIN                                   P. I. ÇAYKOVSKİ

Cumartesi –                Ankara Devlet Opera ve Balesi

Koreograf                   Y. IVANENKO

19 Temmuz 2016,      FRIDA                                                A. MARQUEZ,

Salı                                         Ankara Devlet Opera ve Balesi         J. P. MONCAYO, C. A. AKIN

Koreograf                                           Ö. A. İNANÇ

22 Temmuz 2016,      “RASA”, “WRITING GROUND”       Z. HUSSAIN

Cuma                         AlonzoKingLinesBallet

Koreograf                   A. KING

Amerika Birleşik Devletleri

25 Temmuz  2016,     “ALEM”, “GAIA”                                 A. AMAR,

Pazartesi                    Astana Ballet                                      B. GAFAROV,

Kazakistan                                         H. TAVARES                                                                                   Koreograf                                           N. DIMITRIYEVSKI                                                                                                                         R. AMARANTA

28 Temmuz / 2016,    DANSIN RENGİ

Perşembe                   “İç-İn,Arada”, Danzon”, “Dansın Rengi”

  1. MARQUEZ,E.ARDAL, M. RAVEL

Koreograf       A. Davran, V. ERSOY

M.BALKAN, B.SARIBAY,D.ÖZAYDIN

Antalya DOB, Mersin DOB, İzmir DOB

31 Temmuz 2016       KORSAN

Pazar                          A.ADAM, C. PUGNI, L. DELIBES, R. DRIGO

Koreografi       M. HOLMES

İstanbul Devlet Opera ve Balesi

02-03 Ağustos / 2016            TITANIUM

Salı- Çarşamba                     Rojas y Rodriguez İspanyol Flamenko Topluluğu

 

Genel Müdürlük gerekli hallerde festival programında değişiklik yapabilir /

 

 

.

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.