Anasayfa » Kültür - Sanat » 3.GÜN TEHLİKELİ ANLAR YAŞANINCA, 4.GÜN YARIŞLARI İPTAL EDİLDİ

3.GÜN TEHLİKELİ ANLAR YAŞANINCA, 4.GÜN YARIŞLARI İPTAL EDİLDİ

Bodrum Kupası Yelkenli Ahşap Yat Yarışmaları’nın Leros-Yalıkavak dördüncü gün etabı, sağanak yağmur nedeniyle iptal edildi.

Leros- Yalıkavak arasındaki 20 millik etap için bugün saat 11.00’de verilmesi gereken start önce iki saat gecikmeyle saat 13.00’de başladı. Kalalimnos Adası ile Kardak  Kayalıkları arasından yola çıkan yatçılar, İsrail’den Güllük Limanı’na giden ‘Black Sea’ adlı 240 metre uzunluğunda olan kuru yük gemisi yüzünden tehlike atlattı. Yarışma parkurunun ortasına giren kuru yük gemisi, tehlike yarattı. Bazı yatçılar yelkenlerini indirip rotalarını değiştirmek zorunda kaldı. Saat 13.30 sıralarında sağanak yağışın etkisini iyice arttırmasıyla yarışma, hakem komitesi tarafından iptal edildi. Tüm yatlara yarışın iptal edildiği ve motor çalıştırarak Yalıkavak limanına dönmeleri talimatı verildi.

27’incisi düzenlenen Uluslararası Bodrum Kupası Yelkenli Ahşap Yat Yarışmalarının üçüncü günü heyecanlı anlara sahne oldu. Fırtına nedeniyle açık denize sürüklenen ve su alan yat için Türk ve Yunan ekipleri ortaklaşa operasyon gerçekleştirdi. Korkulan olmadı, açığa sürüklenen yat başarıyla kıyıya ulaştı.

Bodrum Era Yat kulübü ve Bodrum Belediyesi’nin organizasyonunda, Palmarina Bodrum’un ana sponsorluğunda geçen pazartesi günü başlayan Uluslararası Bodrum Kupası Yelkenli Ahşap Yat Yarışmalarının üçüncü etabı dün tamamlandı. Saatteki hızı zaman zaman 80 kilometreye ulaşan lodos fırtınası nedeniyle, 6 teknenin direk ve yelkenleri zarar gördü, yarışmalara katılan 150 tekneden 20’si, 22 millik etabı tamamlayamadı.

yelkenli-yat-yarislarinda-sicak-dakikalar-7806304_x_oKORKULU ANLAR DHA KAMERASINDA

Fırtına nedeniyle boyu 2 metreye ulaşan dalga yüzünden su almaya başlayan Zafer Olcay’a ait 18 metre uzunluğundaki Smal World adlı teknenin motoru bozuldu. Small World, Farmakosini Adası’nın 8 mil batısına ve açık denize sürüklendi. Olcay ile birlikte 6 kişilik ekibi, yata dolan suları kovayla boşaltmaya çalıştı. Ayrıca acil yardım istendi. Organizasyonda görevli Bodrumlu kaptanlar Süleyman Tokat ve Deniz Özkan, 4 kişilik Yunan teknik ekiple, 13 mil açıktaki yata su pompası ve teknik malzeme götürdü. Aşırı fırtına ve dalga nedeniyle güçlükle yanaşabildikleri ve 1 metre kadar su dolan yata yardım malzemelerini götüren Türk ve Yunan denizciler, dönüşte fırtınanın aniden yön değiştirmesi sonucu iki kez batma tehlikesi geçirdi. Kurtarma operasyonu botta bulunan DHA kameraları tarafından saniye saniye görüntülendi.

905582_10153716143616052_6533891857816033164_oYaşananları DHA muhabirine anlatan Kaptan Süleyman Tokat, “Yarışma rüzgarla başladı ardından fırtınaya dönüştü. Zorda kalan yatlara yardımcı olurken yardım isteyen bir yat olduğunu öğrendik. Ancak çok uzakta ve açıktaydı. Yunan dostlarımız oraya botla gidilmez dediler. Ancak hızlı bir şekilde gitmezsek yatın batma tehlikesi vardı. Bottan başka bir araçta hızla olay yerine ulaşamazdı. Su motoru ve pompasıyla teknik ekibi alarak yola çıktık. Tam zamanında yetiştik. Ege Denizi’nin  ortasında Türk ve Yunanlı denizcilerin ortak katkısı sonucu ciddi bir felaket yaşamadan sona erdi. Yat bizden sonra limana dönmeyi başardı” dedi.

Palmarina Bodrum, Bodrum Belediyesi, TAV, Technogym ve TÜRSAB ana sponsorluğunda; Leros’ta yapılan yarışların TÜRSAB etabında saat 11.00’de 12 deniz mili şiddetinde rüzgarla başlayan yarış sırasında rüzgar zaman zaman 29 deniz miline çıktı. Etap devam ederken bazı teknelerin birbirine çok yaklaşması yürekleri ağza getirdi. Rüzgarın şiddetini artırması, dalgaların 2 metreye ulaşması üzerine bazı teknelerin yarıştan çekildiği görüldü. Yarışmalar, yarın 25 millik Yalıkavak- Bodrum etabıyla sona erecek.

Kaynak: DHA Bodrum

unnamed1

 

3. gün sonuçları :

GULET XL

1. STS BODRUM

2. BORİNA 1

3. ZEPHYRIA II

GULET

1. GRANDİ

2. MINA

3. JASMIN I

TRAIANDIL

1. MONTENEGRO

2. AKSONA MANCORNA

3. NERISSA

MOZAİK

1. GRANDİ

2. MINA

3. JASMIN I

CLASSIC YACHT

1. ALONDRA

GENEL KLASMAN

1. ALONDRA

2. STS BODRUM

3. GRANDİ

STANDART YELKEN

1. KUĞU 1

2. SANTA LUCIA

3. MELEODY II

CRUISER XL

1. MERLIN

2. BELAIR

A START TÜMÜ

1. ALONDRA

2. STS BODRUM

3. MERLIN

B START TÜMÜ

1. UZMA III

2. BEN SWISS YACHT

3. DESIRE

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.