Anasayfa » Çevre » AHMET ARAS: DÜNYA MİRASI KOYLARIMIZA DOKUNMAYIN!

AHMET ARAS: DÜNYA MİRASI KOYLARIMIZA DOKUNMAYIN!

Marmaris’teki Okluk Koyu’nda inşaatı süren proje için köylülerin 200 dönüm arazisinin kamulaştırılacağı, koyun halka, denizcilere ve mavi yolculuğa tamamen kapatılacağı haberleri üzerine CHP’den Bodrum Belediye Başkanlığına aday adayı olan Ahmet Aras, daha önce Bodrum Ortakent Yahşi Kargı Koyunda gündeme gelen İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezini de örnek göstererek alınan kararı eleştirdi.

Ahmet Aras, Bodrum gibi bir dünya markası turizm kentinde bu tür projelerin bölge halkının onayı alınmadan yapılmaması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Bölgemizin dinamikleri, öncelikleri ve hassasiyetleri göz önünde bundurulmadan hayata geçirilen Kargı Koyu ve Okluk koyundaki projeler, çevre, sosyolojik yapı ve bölge turizmi açısından çok kritik bir noktada. Bodrum’un göz bebeği Ortakent Yahşi Mahallesi Kargı Koyu arkasındaki sırtlarda yapılması planlanan İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezinin gerek lokasyon, gerek mimari, gerekse Bodrum turizmi açısından gerekliliği tartışılır. Kargı Koyuna bir cami yapılması fikrine hiç bir zaman karşı çıkmadık ancak sadece yaz aylarında nüfusu artan, kış döneminde en fazla bin nüfusun yaşadığı bir bölgeye yılın büyük bölümünde atıl kalacak bu projenin yapılması uygun değildir. Ayrıca hacim ve kat yüksekliği açısından bölgenin mimari dokusuyla büyük bir aykırılık taşıyacaktır. Yapılacağı arazinin eğimi, yoğun hafriyat gerektirdiğinden maliyeti birkaç kat artacaktır. Yaz sezonunda bölgede faaliyet gösteren yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği otel ve eğlence tesisleriyle sosyal ve kültürel çatışma yaşanacaktır. Proje Bodrum’da yaşayan halkın fikri alınmadan oldu – bittiye getirilerek hayata geçirilmek istenmektedir. Bu projeye ismiyle de katkı sağlayacak, ayrıca nüfus ve ulaşım açısından da sıkıntı yaşanmayacak İslamhaneleri Mahallemizde tahsis edilecek bir arazinin daha uygun olacağını düşünüyorum.

Mavi yolculuğun kalbi Gökova körfezinin en önemli koylarından birisi olan Okluk Koyu ve çevresinin tamamen ziyarete kapatılmasına yol açacağı söylenen projenin de aynı açıdan tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bölge halkının fikri alınmadan, bölgenin öncelikleri düşünülmeden hayata geçirilen bu tür projeler, bölgenin karakterine aykırıdır. Gökova dünya mirasıdır, bizden sonraki kuşaklara binlerce yıldır var olduğu yapısıyla aktarılmalıdır. Ayrıca diğer koyların da yapılaşmaya açılması düşünülemez, katliamdır.

Her iki projede de yetkililerin sağduyulu davranıp tekrar değerlendireceklerine inanıyorum, inanmak istiyorum”

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.