Anasayfa » Kültür - Sanat » “EVREN İNSAN VE UYGARLIK” BODRUM’DA

“EVREN İNSAN VE UYGARLIK” BODRUM’DA

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı bünyesinde bulunan Herodotos Tarih Araştırmaları Merkezi’nin “Tarih Konferansları” dizisi içinde, Bodrum Belediyesi’nin de destekleri ile, bu sezon ilk olarak 17 Şubat Cumartesi günü saat 14 00’de Bodrum-Konacık Herodot Kültür Merkezinde Arkeolog Dr. Alpay Pasinli tarafından “Evren, İnsan ve Uygarlık” konulu bir konferans verilecektir.

Evrenin oluşumu, ilk canlılar ve insanın ortaya çıkışı,  “Uygarlık Tarihi”nin  başlaması, uygarlığın anlamı ve bir zaman tüneli içinde belli başlı uygarlıklar konferansın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda Paleolitik, Neolitik, İlk Tunç Çağı dönemlerinin, ayrıca Mısır, Troya, Hatti, Hitit, Firig, Frig, Hellen, Roma, Bizans ve Osmanlı uygarlıklarının yarattığı en önemli ve öncelikli değerlerden ve uygarlığa katkılarından söz edilecektir.

Dr. Alpay Pasinli,14 yıl süren İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğünü takiben 1999-2003 arasında Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürü olarak görev yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlıklarının birleşmesiyle Müsteşar Yardımcısı görevinde de  bulunmuştur.

2010-2011’de Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ‘nun Genel Sekreterliğini yürütmüştür.   1999-2003 ICOM (Uluslararası Müzeler Konseyi Türkiye Milli Komitesi)’nin başkanlığını yapmıştır. 20’den fazla kazıda; üye, bakanlık temsilcisi ve kazı başkanı olarak görev yaptı.

Yayınlamış 6 kitabı ve 60’dan fazla bilimsel ve tanıtıcı makalesi vardır. Türkiye Eskiçağ Bilimleri Enstitüsü, Alman Arkeoloji Enstitüsü, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü, Çekül Vakfı Yüksek Danışma Kurulu, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, Herodot Akademisi üyesidir.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.