Anasayfa » Politika » “AKŞAMDAN SABAHA ALDIĞINIZ KARARLARLA BODRUM’U YÖNETEMEZSİNİZ”

“AKŞAMDAN SABAHA ALDIĞINIZ KARARLARLA BODRUM’U YÖNETEMEZSİNİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Danışma toplantısında, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu ve CHP Çevre Komisyonu Sorumlusu Emine Yılmaz Aydemir,  yarımadanın hızla yapılaşmaya açılması ve Camel Beach Koyu’na yapılacak  “İslam Tanıtım Merkezi” ile ilgili açıklamalarda bulundular. 

Nurol Kültür Merkezi’nde bugün gerçekleşen CHP İlçe Danışma kurulunda, partinin Çevre Komisyonu Sorumlusu Av. Emine Yenilmez Aydemir Bodrum’un büyük bir rant hücumuna maruz kaldığını ifade ederek  “Önce Bakanlığa imar yetkisi tanındı. Böylelikle belediyelerden imar yetkisi alınamayan yerlere Bakanlık tarafından imar verilerek talan ve kayırmanın yolu açıldı. Geçtiğimiz yıllarda dönemin bakanları tarafından Pina Yarımadası’nda yapılaşmaya izin verilmeyeceğinin söylenmesine rağmen, dört büyük otelin yükseldiğini görüyoruz. Yalıkavak’ta ÇED raporunun gerekli olmadığı yönünde alınan kararlar ile acele kamulaştırma yolu ile adeta vatandaşın toprağına el koyan, RES ihalesini alan firma tarafından çalışmaları başladı. Çevre platformuna destek verdik ve bölge halkının yanında olduk. Ardından Bodrum’da konutların pahalı olması iddiası ile TOKİ’nin ucuz konut yapacağı gündeme getirildi. Amacın vatandaşa ucuz konut sağlamak mı, yoksa AKP seçmeninin yada imzaladığımız anlaşma çerçevesinde Avrupa’ya gönderemeyeceğimiz Suriyelileri yerleştirerek AKP’ye oy devşirilip, devşirilmeyeceği de bir muamma. Yapılan konutların Bodrum mimarisi ve imar durumuna uygun inşa edilip edilmeyeceği de bilmiyoruz. Ortakent’e toki yapılmayacak denmesine rağmen, tahsis talep edildiğini üzülerek  öğrendik. Camel Beach’e yapılacak olan dini tesisin mimarisi Bodrum’a uygun olmadığı gibi,  hiçbir turist buraya islamı tanımak için gelmeyecektir. ” dedi.

“BİZE DANIŞMAK ZORUNDASINIZ”

CHP İlçe Danışma Kurulu toplantısında Bodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu da, yarımadada hızla gelişen yapılaşmayla birlikte, Bodrum’u bekleyen ciddi sıkıntılara değindi. Topçuoğlu özetle şunları söyledi: “Kent Konseyleri yerinden yönetişim, katılımcılık ve demokrasinin işlediği yapılanmalardır. 2012 yılında mevcut iktidar Avrupa Birliği Müktesabatı kapsamında sözleşmeye imza atarak, kent konseylerini kabul etmiştir. Demokrasinin olmazsa olmazı da halktır.  Bodrum’da 332 tane dernek var. Hepsi konseyimizin bileşenidir. Bu Türkiye ortalamasının kat be kat üstündedir. Sivil Toplum Örgütlerinin bu kadar güçlü olduğu bir yerde, akşamdan sabaha aldığınız kararlar ile Bodrum’u yönetemezsiniz. Bize danışmak zorundasınız.”

“NE GEZİ, NE CERATTEPE”

Topçuoğlu alkışlarla kesilen konuşmasına şöyle devam etti “Ülke kan gölüne döndü. Acımız sonsuz. Ama terörden en çok nasibini alan da Bodrum oldu. Turist sayısı giderek azalıyor. Bodrumlu’nun sofrasında hergün ekmek azalıyor. Yetmiyor gibi, bir gecede en güzel koylar,  seyir tepeleri imara açılıyor oteller, rezidanslar için. O hizmetliler için de konut yapalım diyor. Bodrum’un her sene nüfüsu  yüzde 10,5 artıyor. 156 bin nüfuslu ve kişi başına bir ev (151bin konut) düşen Bodrum’un 10 bin m3 suyu var. Günlük kişi başına 315 litre düşüyor.  2016’da evlere verilecek suyumuz bile kalmayacak. Devletten belediyeye aylık verilen para 2 milyon lira iken,  30 milyon vererek bir İslam Tanıtım Tesisi yapıyorlar. Yap ama 156 bin nüfuslu bir  şehir olarak, kültür merkezi 10 tane olmalı. Bir tane bile yoktur. Üniversitenin öğrencilerinin yurtları yok.  Kentin ortak aklını yaratmakla görevliyiz kent konseyi olarak. Bütün Bodrumlular’ı  23 Mart Çarşamba Günü yapılacak konsey toplantımıza bekliyoruz.  Hep birlikte yürüyeceğiz. Bize diyorlar ki; “Gezi mi olacaksınız? Cerattepe mi olacaksınız? Hayır ne Gezi, ne Cerattepe. Hayır! Çünkü Bodrum Türkiye’nin en örgütlü toplumudur. Herkes duysun, Bodrum’da 332 tane dernek var. Bu Türkiye ortalamasının kat be kat üstündedir. Sivil Toplum Örgütlerinin bu kadar güçlü olduğu bir yerde, akşamdan sabaha aldığınız kararlar ile Bodrum’u yönetemezsiniz. Bize danışmak zorundasınız. Bodrum ya halkla birlikte yönetilecek, ya da tasını tarağınızı toplayıp gideceksiniz. Bodrum hepimizindir. Bodrum bin yılların emanetidir ve bin yıllara emanet edilecektir” dedi.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.