Anasayfa » Çevre » AVRUPA MEKTUP YOLLAYACAK

AVRUPA MEKTUP YOLLAYACAK

AVRUPA Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Halk Sağlığı ve Sürdürülebilir Gelişme Alt Komisyonu’nun daveti üzerine Strasbourg’a giden Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyeleri Serdar Denktaş ve Zeynep Gündüzyeli, doğal SİT derecelerini değiştirme tasarısıyla ilgili talepleri dile getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın doğal SİT derecelerini değiştirme tasarısını Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne göndermesinin ardından MUÇEP, konunun şeffaf bir ortamda tartışılması amacıyla ilgili tüm kamu kuruluşlarının kapısını çaldı. Geçtiğimiz aylarda Avrupa Parlamentosu’na bir mektup göndererek endişelerini dile getiren MUÇEP, Avrupa Konseyi’nin daveti üzerine Strasbourg’a gitti. 28 Haziran Çarşamba günü, Komisyon Sekreteri Alina Beliaeva ve Meclis Sekreteri Aiste Ramanauskaite tarafından karşılanan MUÇEP Dış İlişkiler Komisyonu’ndan Serdar Denktaş ve Zeynep Gündüz, MUÇEP’in kuruluşu ve  sorunların detayları hakkında bilgi verdi. Serdar Denktaş görüşmelerin çok iyi geçtiğini belirterek Türkiye’deki pek çok yetkili birimle de iletişime geçmeye çalıştıklarını anlattı.

TÜRKİYE’YE MEKTUP YOLLAYACAKLAR

Denktaş, “Çeşitli defalar BİMER’den bilgi istedik; change.org kampanyası açtık. Her ne kadar başarılı olamadıysak da Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü’nden randevu talep ettik. Milletvekilleri, parti grupları ve valiliğin kapılarını çaldık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının cevaplaması için muhalefet partilerinin bazı milletvekilleri aracılığı ile meclise soru önergesi verilmesini sağladık. Ancak, şu ana kadar maalesef, ne bu projenin bilimsel gerekçeleri ile ilgili bilgi edinebildik, ne de bu proje iptal edilmiştir diye resmi bir açıklama yapılmadı. Vazgeçmedik; kapıları çalmaya devam edeceğiz. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi olarak en kısa zamanda bir mektup hazırlanarak Türkiye’deki tüm ilgili kişilere gönderilmesi için girişimde bulunulmasına, Ekim’deki yeni parlamento döneminde, Ertuğrul Kürkçü öncülüğünde konuyla ilgili raporlama çalışmalarının başlatılmasına ve Avrupa Birliği müzakereleri sırasında, ilgili başlıklar altında konunun tekrar gündeme getirilmesine karar verildi” diye konuştu.

Serdar Denktaş MUÇEP olarak şu önerilerde bulunduklarını açıkladı:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın doğa koruma alanlarının derecelerini yeniden değerlendirme projesi durdurulsun. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yürüttüğü Natura 2000 Projesi tamamlanana kadar doğa koruma alanlarında yeniden planlama yapılmasın. Natura 2000 projesinin tamamlanmasını takiben, doğa koruma alanlarının yeniden derecelendirilmesi çalışması biyolojik çeşitlilik kaybının önlenmesi ana hedefi ile şeffaf, katılımcı ve bütüncül bir yaklaşımla, uluslararası sözleşmelerle ve Natura 2000 ile uyumlu olarak gerçekten bilimsel ve ekolojik bir yaklaşımla ele alınsın.”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.