Anasayfa » Politika » AVRUPA’YA ÇAĞRI

AVRUPA’YA ÇAĞRI

Yunanistan‘a geçmeye çalışırken ailesiyle bindiği lastik botun batması sonucu hayatını kaybeden ve cesedi Bodrum’da kıyıya vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi ve diğer kaçakların dramını dikkat çekmek amacıyla Tarım Orman-İş Sendikası Konyaaltı Sahili’nde eylem yaptı.

Sendika üyeleri yağmura rağmen Konyaaltı Sahili 5 numaralı sahilde bir araya geldi. Dev dalgalara rağmen kumsala inen yaklaşık 100 sendika üyesi ellerinde başta Aylan bebek olmak üzere hayatını kaybeden diğer bebeklerin fotoğraflarını taşıdı.

Burada konuşan Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Türkiye sahillerinde yaşanan göçmen dramlarına dikkat çekmek istediklerini söyledi. İnsanlığı göçmenler noktasında duyarlı olmaya çağıran Durmuş,”Yıllardır bu ülkede kıyılarımızda balıkçılık yapan balıkçılarımız, balıktan çok ne yazık ki ağları ile cesetler toplamaktadır. Bu zulüm, acımasız politikaların bir sonucudur. Ülkelerinde yaşama hakkı bulamayan insanların, başka alternatif yaşam arayan insanların yasal olmayan yollarla özellikle Türkiye üzerinden göçü esnasında yaşana cinayetlere dikkat çekmek amacıyla toplandık. Belki Avrupa 4 yaşındaki Aylan bebeğin cesedi üzerinden duyarlılık gösterdi. ve oradan Türkiye‘ye çağrısı oldu. Dediler ki, ‘Biz sizlere 3 milyar dolar verelim, siz bu göçmenleri Türkiye‘de barındırın.’ Tam da bu nokta zulümdür aslında. Madem ki göçmenlerin insanca yaşam haklarını savunacaklardı, keşke kapılarını açsalar ve bu insanlar batıya serbestçe gidebilseydi. Ama öyle olmadı. Ne yazık ki ülkemiz bir toplama kampına dönüştürüldü. Toplama kamplarındaki yaklaşık 3 milyon insan bu ülkede de mutlu değil” diye konuştu.

“AVRUPA’YA ÇAĞRI”

Bu insanları düşman ilan etmediklerini kaydeden Durmuş, “Bu insanlar ülkelerinde yaşamlarını sürdüremedi. Her gün sahile vuran cesetlerle karşılaştık. Haberler sıradanlaştı. Sahile vuran insanlığın çöküşüydü. Bu konuya sendika olarak duyarlılık göstermek istedik. Biz, bu konunun gündemde tutulmasını istiyoruz. Bu olayları şiddetle kınıyoruz. Demokrasi insan hakları diyen Avrupa ülkelerinin de bu zulme ‘dur’ demesini istiyoruz” dedi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük ise çocuklarını yanına alarak son derece ilkel ve tehlikeli bir yolculuğu göze alabilmenin gerekçesinin umuda yolculuk olamayacağını ifade etti.

Bir süre slogan atan grup ardından dağıldı. –

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.