Anasayfa » Güncel » BİENALDEN ZORLA KALDIRILAN ESERLER…

BİENALDEN ZORLA KALDIRILAN ESERLER…

12 Eylül-12 Kasım tarihleri arasında düzenlenen, Gülsin Erbil’in kurucusu olduğu ’Tolerans” temalı bianelde, ABD’li ressam Deborah Semel Demirtaş’ın Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Alt Avlusu’nda açtığı Türkiye’deki sosyal yaşamın farklı boyutlarını konu alan 4’ü türbanlı 8 kadın tablosu maketine yer verdiği sergi, 5 saat sonra kaldırtıldı. Sanatçı Ufuk Boy da, bu durumu protesto ederek eserlerini bianelden çekti.

Bodrum Kalesi, Myndos Kapısı ve Şevket Sabancı Kültür Merkezi’nin sergi alanları olarak kullanıldığı  ’Tolerans’ temalı bienale , Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Alt Avlusu’nda açtığı sergi ile katılan ABD’li ressam Deborah Semel Demirtaş  sergisinin kaldırılmasının şokunu yaşadığını belirtip, “Bu bir tür sansür mü, çuvallama mı? Er ya da geç bunun nedenini öğreneceğim. İşin en kötü yanı bunun talimatını kimin verdiğinin bilinmemesi” dedi. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yetkilileri konu ile ilgili açıklama yapmadı.

12 Eylül-12 Kasım tarihleri arasında, Gülsin Erbil’in kurucusu olduğu ’Tolerans” temalı  ’Savaş, Barış ve Kadın’ konulu kültür ve sanat bienaline 30’u yurt dışından toplam 80 heykeltraş, ressam, seramik sanatçısı, şair ve yazar katıldı.   Bienal kapsamında 10 yıldır Bodrum’da yaşayan ABD’li ressam Deborah Semel Demirtaş’ a bienalde, Türkiye’deki sosyal yaşamın farklı boyutlarını konu alan 4’ü türbanlı 8 kadın tablosuna maket olarak yer verdiği bir sergi açtı. Demirtaş’ın Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Alt Avlusu’nda, geçen 2 Ekim’de açtığı sergideki eserleri, ziyarete açıldıktan 5 saat sonra müze yetkilileri tarafından apar topar toplandı. Ne olduğunu anlayamayan Demirtaş’ın tüm çabalarına rağmen sergilinin kapatılmasına engel olamadı. Demirtaş, bir kamyona yüklenen eserlerini çaresiz Turgutreis Mahallesi’ndeki atölyesine götürdü.

Demirtaş “Sergi için saat 10.30’da eserlerimi müzeye götürüp, yerleştirirdim. Bu sırada gelen görevli Sinem Hanım, yanımızda durup, eserlerin yerleştirilmesini izledi. Herhangi bir sorun olmadığını belirtti. O arada kaleyi gezen yerli ve yabancı turistler heykelleri çok beğendi ve bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Sinem Hanım, saat 12.30 gibi beni arayıp, eserlerin arkasında metin olduğunu fark ettiklerini, bu metnin onay almadığını ve sergimi kaldırmamı istediklerini söyleyince şoke oldum. Sergi iznimin olmadığını belirttiler. Oysa ki bienal yöneticileri tarafından sergi için bakanlıktan gerekli tüm izinler aylar öncesinden alınmıştı. Bienal süresince açılacak sergilerin, yapılacak etkinliklerin yerleri, tarih ve saatleri aylar öncesinden saptanmıştı. Ancak bu işin peşini bırakmadım. Kültür Bakanlığı ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri ile görüştüğümde, sergimin kapatılmasıyla ilgili kendilerinin hiçbir bilgileri olmadıklarını öğrenince bir kez daha şok oldum. Bunu müze yetkililerini söylediğimde, ’Eserlerin burada kalırsa tüm sergiler iptal olurdu?’ dediler.” Çaresiz kaldım eserlerimi kaldırdım.. İşin en kötü yanı serginin kapatılması eserlerin toplatılması talimatının kimin tarafından verilmiş olduğunun bilinmemesi.Sergim açık kalsaydı 12 Kasım tarihine kadar ziyarete açık kalacaktı. Türkiye’yi ve Bodrum’u çok seviyorum. Böyle uluslararası bir etkinlikte ülkemizin imajı açısından çok hoş olmayan bir durum oldu. Benim amacım bu durumu yaratanların gerçek niyetini öğrenmek. Bu bir tür sansür mü, çuvallama mı? Er ya da geç bunun nedenini öğreneceğim.” dedi. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yetkilileri konu ile ilgili açıklama yapmadı.

KATILIMCI SANATÇIDAN PROTESTO

Bienale aynı mekanda iki eseri ile katılan sanatçı Ufuk Boy da “2.Uluslararası Bodrum Bianeli’nde bazı çalışmalara uygulanan sansür sebebiyle çeşitli sanatçıların eserleri bianel dışı bırakılmıştır. Bireysel olarak bu durumu protesto etmek amacıyla  sergilenen iki çalışmamı bianelden çektiğimi kamuoyuna duyuruyorum” diyerek , 13 Ekim 2015 günü Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Alt Avlusu’ndan eserlerini kaldırdı.

Konu ile ilgili bianel düzenleyicilerinden henüz bir açıklama gelmedi.

resim.jpg2resim.jpg2.jpg3

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.