Anasayfa » Çevre » “BODRUM CEZALANDIRILIYOR”

“BODRUM CEZALANDIRILIYOR”

Bodrum çöplüğü ile ilgili sorunlar yaklaşık 30 yıl önce Torba Mahallesinde bulunan bir vadinin çöp toplama alanı olarak kullanılmaya başlaması ile ortaya çıktı. Turizmin gelişmesi ile hızla artan nüfus karşısında son yıllarda çöp toplama merkezinde yaşanan sorun da arttı. Çöp toplama alanında özellikle yaz aylarında çıkan yangınlar, rüzgar esen yönde yaşayanların kabusu oldu. Solunum rahatsızlığı çekenlerin sağlık sorunları arttı. 

Bodrum’da yaşayan kişilerden aldığımız cevapta herkes çöp toplama sahasında çıkan yangından duman solumaktan bıktığını açıkça dile getiriyor. Vatandaş sorunun çözülmesi için yetkililerden çözüm beklediklerini söylüyorlar.

REHABİLİTASYON YAPILIYOR AMA…

30 yılda 2.5 milyon metreküp çöp biriken Torba mahallesinde bulunan vadide Muğla Büyükşehir Belediyesi rehabilite çalışmalarına başladı. 13 adet 50 metrekare çap aralıklarla metan gazı çıkış bacası açıldı. Çöpün üzerine toprak ile kapatma çalışmaları da devam ediyor. Ancak hala yeni düzenli çöp toplama sahasının ne zaman ve nereye yapılacağına dair bir açıklama yok.
Turizmin incisi Bodrum halkı da bu belirsizlik ve çaresizlik karşısında şaşkın ve tepkili.

Bodrum Denizciler Derneği ve Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz bir yer tahsis edildiğini ancak arkeolojik kalıntı çıktığı için tahsisin iptal ettiğini belirterek son durumu merak ettikerini söyledi. Demiröz, “Buradaki vahşi depolamanın devam etmesi hoş değil. Bid de yanıyor. Bir an evvel çözülmeli diyoruz. Bu herkesin ayıbı Bodrumlu’nun ayıbı Bodrumlu idarecilerin ayıbı. Büyükşehirin ayıbı Hükümetin ayıbı. Devletin ayıbı Bodrum gibi gözbebeği bir turizm beldesinde bunların yaşanıyor olması Türk Milletinin ayıbı. Böyle bir şey olabilir mi? Bu çözülmeli ama nasıl çözülmeli bunun aslını idareciler bir şekilde bulmalı. Burası turizmin gözbebeği ama biz gelen turiste yaşayanlara duman solutuyoruz.” diye konuştu.

BURASI ÇÖPLÜKLE HİÇBİR MARKAYA BENZEMİYOR

Hollanda asıllı Bodrumlu Lon Briet de 44 yıldır yaşadığı Bodrum’da çöp kokusu solumaktan bıktıklarını dile getirdi. Briet, şunları söyledi:
“Bu çöplük yangını yüzünden evvelsi gece yine  camları kapattık. Türkkuyusu Mahallesini çok etkiliyor. Sen marka şehir olmak istiyorsan, burası böyle bir çöplükle hiçbir markaya benzemiyor. Öyle değil mi?
Nüfus çoğalıyor. Nüfusun çoğalmaması lazım. Burası marka oluyorsa nüfusun kesinlikle çoğalmaması lazım. İnşaata dur demek lazım. Elimizde kalan şeyleri kaliteli bir yaşam için bu kaliteyi yükseltmemiz lazım. Sürekli çoğalırsak alt yapı hiçbir tarafı yetmeyecek” ifadelerini kullandı.

 

BODRUM CEZALANDIRILIYOR

Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, Çevre Çalışma Gurubu ve  Muğla Çevre Platformu üyesi Rezzan Şebin de “Sanki bir cezalandırma gibi düşünüyorum bunu. Giderek öyle düşünmeye başladım. Bodrum cezalandırılıyor herhalde.

Daha önce Ak Parti li ilgili bakanlar ve dönem valisi ile birlikte yer tahsisi yapıldı. O tahsis yapılan yere projede hazırdı. İlk adım atıldığında bu sefer ağaçlar var orada diye milletvekili Nihat Öztürk ağaçlara sarılarak bizleri de Kent Konseyini de hatta suçlayarak niye karşı çıkmıyorsunuz diye bizleri de eleştirdi. Bu sefer altından arkeolojik değerler çıktı durduruldu. Anlayamadığım gerçekten gerek belediyenin gerek devletin ilgili birimlerinin orada o ağaçlar olduğunu bilmiyorlar mı? Arkeolojik değerler olduğunu bilmiyorlar mı? Bunu hiç anlayabilmiş değilim. Hem belediyenin, hem dönemin valisi, iktidarın ilgili birimleri bunu nasıl bilemezler. Dolayısıyla bir soru işareti olarak o kaldı. O bitti arkasından bizimle görüşsün büyükşehir belediyesi istesin yer verelim görüşelim diyorlar. Bilmiyorum Osman bey de görüşüyor mu görüşmüyor mu? Ortada yer yok henüz sonuçlanmış bişey yok. Dolayısı ile bu siyasi bir sürtüşmeye dönüşüyor. Osman bey de kalksın görüşsün,  devlette görüşmeyi mi bekliyor illa burada insanların zehirlenmesini mi bekliyor. Belediye Başkanın onun ayağına mı, o nun belediye başkanının ayağına gitmesi mi, bekleniyor. İnsan hayatı bu kadar mı önemsiz, bu kadar mı politikaya alet ediliyor. Bunu da anlayabiliyor değilim. Milas belediyesin oraya bir atık tesisi yapılıyor, oraya gönderirim dedi başkanımız. Ama o nun da olabileceğini pek sanmıyorum. oraya da gönderemeyecek. Peki bu işi kim çözücek. Devlet kenarda duruyor belediye kenarda duruyor. Dolayısı ile haksız mıyım. Konuşmamın başında ilk söylediğim Bodrumu birileri cezalandırıyor. Hem devlet, hem Muğla Büyükşehir Belediyesi. Ben artık bunu düşünüyorum. Hem belediye hem devlet Bodrumu siyasi nedenlerden ötürü cezalandırıyor. Başka bir diyeceğim yok.” diye konuştu.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.