Anasayfa » Kültür - Sanat » BODRUM KALESİ ÇALIŞTAYDA TARTIŞILACAK

BODRUM KALESİ ÇALIŞTAYDA TARTIŞILACAK

12-13 Aralık 2017 tarihinde, Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı, Mimarlar Odası ve Bodrum Belediyesi tarafından “Uluslararası Bodrum Kale Çalıştayı” gerçekleşiyor.

1986-87 yıllarında “anıtsal yapı” olarak tescil edilen ve “1.derece arkeolojik sit alanı” statüsü kazanan Bodrum Kalesi, 2016 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirası Aday Listesi’nde yer alıyor. 2014 yılında Kültür ve Turizm  Bakanlığı kalenin restorasyon, retütüsyon ve  müzenin yenilenmesi amacı ile yapılacak projenin  ihalesini gerçekleştirdi. Bodrum Mimarlar Odası’nın projeye karşı çekinceleri ve karşı duruşunun ardından, Bodrum Kent Konseyi tarafından gerçekleştirilen toplantıya müellif, Bakanlık yetkilileri ve Bodrumlular katılarak projeyi tartışmışlardı. ardından, mimarlar odası projeye dava açtı.

12-13 Aralık’ta Bodrum’da gerçekleştirilecek olan çalıştay uluslararası nitelikte ve  iki gün boyunca bilimsel olarak tartışılacak. Türkiye’den ve çeşitli ülkelerden koruma, mimarlık, savunma yapıları, arkeoloji, müzecilik  ve turizm alanlarından uzmanlar ve bakanlık yetkilileri ile müellifin de katılacağı toplantı sonunda hazırlanacak bir  bildiriyle, sonuç kamuoyuna ve ilgili kuruluşlara duyurulacak.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.