Anasayfa » Güncel » CEZA ERTELENMEDİ…TEMYİZ HAKKI SAKLI

CEZA ERTELENMEDİ…TEMYİZ HAKKI SAKLI

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “İmar kirliliğine neden olmak, taşınmazlarda ruhsata aykırı olarak yapılan imalatlara ilişkin” açılan davada 15 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kararın  temyize gitmesi bekleniyor.
Bodrum 2.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen 2015/324 esas numaralı davada “Ruhsata aykırı olarak yapılan imalatlara” ilişkin suçlamalarla yargılanan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Belediyesi eski İmar Müdürü Haluk Aytı ve İmar Müdürlüğü personeli Emin Gümüş’ün bugün yapılan duruşmada üzerlerine atılı suçlardan dolayı cezalandırılmalarına karar verildi.
Davanın 30 Mart 2016’da görülen 6. duruşması sonunda açıklanan kararda; Sanıklar Mehmet Kocadon, Haluk Aytı ve Emin Gümüş’ün subüt bulan eylemlerine uyan TCK 257/1 maddesi gereğince suçun işleniş şekli ve özelliği, sanıkların kasıtlarının yoğunluğu, suçun işlenmesiyle ortaya çıkan tehlikenin ağırlığı dikkate alınarak, takdiren ve teşdiden, ayrı ayrı 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmalarına, ancak sanıkların sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki olumlu davranışları, cezanın gelecekleri üzerindeki olası etkileri göz önüne alınarak, TCK’nın 62. maddesi gereğince sanıkların cezasında takdiren 1/6 indirim yapılmak suretiyle sanıkların ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi.”
CEZA ERTELENMEDİ
Yine kararda “5237 sayılı TCK’nın 53/1a maddesindeki hak ve yetkiyi kötüye kullanmak suretiyle atılı suçu işleyen sanıklar hakkında aynı kanunun 53/5 maddesi gereğince cezanın infazından sonra başlamak üzere takdiren 1 yıl süre ile bu hak ve yetkinin kullanılmasının yasaklanmasına, sanıkların adli sicil kaydına yansıyan sabıka kaydı ve bu dosya kapsamı gözetilerek tekrar suç işlemeyecekleri yönünde mahkemenin olumlu kanaati oluşmadığından verilen cezanın TCK’nın 51. maddesince ertelenmesine yer olmadığına, hükmün açıklanmasına yer olmadığına karar verildi” denildi.
Gazeteci-yazar Kemal Önekli’nin Genel Yayın Yönetmeni olduğu www.muglanet.com internet sitesine konuşan müşteki vekili Avukat Sinan Gultekin yaptığı açıklamada:“Sanık Mehmet Kocadon, Haluk Aytı ve Emin Gümüş mahkum oldular. Mahkeme vermiş olduğu kararında sanıkların adli sicil kayıtlarına yansıyan sabıka durumu, bu dosya kapsamı gözetilerek tekrar suç işlemeyecekleri yönünde mahkemece olumlu kanaat oluşmadığından, verilen cezanın ertelenmesine yer olmadığına, ayrıca sanıkların adli sicili gözetilerek benzer suçlardan haklarında kesinleşmiş hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararları bulunduğu, sanıkların ileride tekrar suç islemekten çekinecekleri yönünde mahkemede olumlu kanaat oluşmadığından, sanıklar lehine hükmün açıklanmasının geri bırakılmamasına karar vermiştir. Mahkeme kısaca sanıklar hakkında verilen cezayı ertelememiştir” dedi.
Daha önce de benzer davalardan hapis cezası alan ve cezası 5 yıl içerisinde tekrarlanmamak kaydıyla ertelenen Başkan Kocadon’un, hakkında verilen bu karar sonrasında kararı temyiz etmesi bekleniyor.
Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.