Anasayfa » Kültür - Sanat » DÜNYACA ÜNLÜ TENOR ZEKİ MÜREN ŞARKILARINI SESLENDİRİYOR

DÜNYACA ÜNLÜ TENOR ZEKİ MÜREN ŞARKILARINI SESLENDİRİYOR

Zeki Müren’in unutulmaz şarkıları tenor Murat Karahan tarafından, 27 Ağustos’ta Antik Tiyatro’da yorumlanacak. 

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve dünyacaa ünlü tenor Murat Karahan, bu kez de Zeki Müren’in unutulmaz şarkılarını Limak Flarmoni Orkestrası ile Bodrum’da seslendiriyor.

 “Hedefimiz çok sesli müzik izleyicisi oranını artırmak”

Opera ve klasik müzik alanında Türkiye’nin çok ciddi bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Murat Karahan, Limak tarafından kurulan Filarmoni Orkestrası’nın çok önemli bir adım olduğunu ve benzer projelerle Türkiye’nin kısa süre içinde dünya operaları ile yarışacak seviyeye geleceği kanısında. Murat Karahan, “Bizim projedeki çıkış noktamız da bu oldu. Ülkemizdeki klasik müzik ve çok sesli müzik izleyicisi oranını artırmak ve bu zenginliği çok daha geniş kitlelere yaymak hedefiyle yola çıktık. Limak Filarmoni Orkestrası “Şostakokoviç de çalacak, Zeki Müren şarkılarını da yorumlayacak. Evrensel müziğe kendi yerli ezgilerimizle katkıda bulunacağız” ifadelerini kullanıyor.

 Zeki Müren’in hafızalara kazınan şarkıları

Dünyaca ünlü Türk tenor Murat Karahan’ın solistliğini yaptığı orkestranın yönetiminde is Türkiye’nin önde gelen orkestra şeflerinden Oğuzhan Kavruk bulunacak. Moskova Bolşoy Tiyatrosu’ndan, Berlin Deutsche Oper, Viyana Wiener Staatsoper, Münih Bayerische Staatoper, Napoli San Carlo, Arena Di Verona, Teatro Regio di Parma, Teatro Filarmonico Verona ve Fransa Limoges ile Reims operalarına kadar yüzlerce kez sahnelerde başrolde yer alan Murat Karahan, düzenlenecek konserlerde Zeki Müren’in hafızalara kazınan “Şimdi Uzaklardasın”, “Elbet Bir Gün Buluşacağız” ve “Yaralı Gönül” gibi ünlü parçalarını seslendirecek.

LİMAK FLARMONİ

Lşimak Vakfı, internet sitelerinde kendilerini şöyle ifade ediyor:

“Limak Vakfı tarafından, 2017 yılında birbirinden farklı binlerce duyguya kulak vermek adına, müziğin sınırsız evrensel gücünden ilham alınarak, genel sanat yönetmenliğini dünyaca ünlü tenor Murat Karahan’ın yaptığı Limak Filarmoni Orkestrası kuruldu.

Türkiye’nin önde gelen şeflerinden Rengim Gökmen yönetimindeki orkestranın ilk performansında, Zeki Müren’in zamansız şarkılarına yer verildi. Limak Filarmoni Orkestrası, Türk müziğini çok sesli yorumlayarak, geniş kitleleri çok sesli müzikle buluşturmayı amaçlıyor.

Orkestra, Ankara ve İstanbul’da verdiği konserlerin ardından çıktığı Türkiye turnesi kapsamında, 8 farklı ilde Zeki Müren’in en sevilen şarkılarını farklı bir yorumla izleyicilerle buluşturdu. Turne, sanat güneşi Zeki Müren’in doğum yeri olan Bursa’da, yine onun doğum günü olan 6 Aralık 2017 tarihinde başladı ve 13 Ocak 2018 Trabzon konseri ile son buldu.
Limak Filarmoni Orkestrası, 2018 yılında da Zeki Müren’in unutlulmaz şarkılarını sevenleriyle buluşturmaya devam ediyor.

Tamamı profesyonel 70 müzisyenden oluşan Limak Filarmoni Orkestrası’nın konser gelirleri, Limak Vakfı tarafından hayata geçirilen farklı sosyal sorumluluk projelerine aktarılıyor.

Eğitim alanında gösterdiği faaliyetlerin yanı sıra, ülkemizin kültür ve sanat hayatını zenginleştirmeyi amaç edinen Limak Vakfı, Limak Filarmoni Orkestrası ile Anadolu’da çıktığı ilk müzik yolculuğunda müzikseverleri Zeki Müren’in unutulmaz şarkılarıyla biraraya getirmeye devam ediyor. Dünyanın önde gelen tenorlarından Murat Karahan’ın eşsiz yorumu ve ülkemizin değerli orkestra şeflerinden Oğuzhan Kavruk yönetimindeki Limak Filarmoni Orkestrası, 27 Ağustos 2018 günü Bodrum Antik Tiyatro’da, 28 Ağustos 2018’de de Çeşme’de konser serisini tamamlayacak.”

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.