Anasayfa » Güncel » FIRTINA VE YAĞMURA RAĞMEN UMUDA YOLCULUK…

FIRTINA VE YAĞMURA RAĞMEN UMUDA YOLCULUK…

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince 178 kaçağın kurtarıldığı bildirildi.

Karaincir’de yasa dışı yollarla Yunanistan‘ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmeye çalışırken fırtınaya yakalanan ve botları batan 59 kaçak kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 50 kişilik grubun bulunduğu bot, Kabakum plajından açıldıktan kısa süre sonra dalgalar yüzünden Çelebi Adası yakınlarında battı. Kaçaklar, yüzerek adaya çıktı.

Karaincir mevkisinde denize açılan 9 kişinin bindiği şişme bot ise Köçek Adası yakınlarında su alarak battı. 9 kaçak, Köçek Adası’na çıkmayı başardı.

Adalarda mahsur kalan kaçaklar, öğle saatlerinde çevreden geçen bir tekne kaptanı tarafından fark edildi.

Sahil güvenlik ekipleri, ihbar üzerine olumsuz hava koşullarına rağmen bölgeye ulaştı. Köçek Adası’nda mahsur kalan 9 kişi, sahil güvenlik botuna alınarak Turgutreis‘e götürüldü. Çelebi Adası’ndaki kaçaklar ise yoğun dalgalar nedeniyle güçlükle kurtarılarakBodrum Sahil Güvenlik Komutanlığına getirildi. Aralarında çocukların da olduğu kaçakların, çok korktuklarını söyledikleri öğrenildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde, sahil güvenlik unsurlarınca dün yürütülen arama kurtarma faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

Buna göre, Çanakkale Küçükkuyu açıklarında 117, Aydın Didim Tekağaç Burnu güneyinde 41, Muğla Turgutreis Çavuş Adası kuzeyinde 10 ve Muğla Bodrum-Akyarlar önlerinde 10 kaçak kurtarıldı.

Öte yandan, Çanakkale şehir iskelesinden, denize düşen bir kişi de bölgeye intikal eden Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları tarafından karaya çıkarıldı.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.