Anasayfa » Çevre » GÖKOVA’NIN KUZEYİ VE GÜNEYİ’NDE SADUN BORO VAR

GÖKOVA’NIN KUZEYİ VE GÜNEYİ’NDE SADUN BORO VAR

Marmaris’de, 5 Haziran 2015’te, 87 yaşında yaşamını yitiren ünlü denizci Sadun Boro‘nun, Gökova‘nın başlangıç noktası olan Bodrum‘un Kisebükü Koyu’na yerleştirilen heykeli, törenle açıldı.

ANCAK FİZİKSEL VE MENTAL OLARAK HAZIR OLDUĞUNUZDA SINIRLARI AŞABİLİRSİNİZ

Bodrum Belediyesi, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından heykeltıraş Ufuk Boy’a yaptırılan”Gökova Sadun Boro’yu kucaklıyor” heykeline,  heykeltıraş Ufuk Boy böyle imza atmış. “Ancak Fiziksel Ve Mental Olarak Hazır Olduğunuzda Sınırları Aşabilirsiniz”

Foto: Mehmet Uyargil

 Sadun Boro’nun vefatının 2.yılında neler yapabiliriz diye düşünürken, heykelinin yapılmasını ilk dillendirenin Bodrum Deniz Ticaret Odası Gündüz Nalbantoğlu olduğunu anlatan Rüştü Tezcan “ardından aile görüştük, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi de onurla destek vereceklerini ifade ettiler. Biz denizciler de, açıkçası bu önemli çalışmaya daha fazla kimseyi katmak istemeden, bu işi biz sahipleniyoruz dedik. Ancak yine de, Boro’ya herkes elbette sahip çıktı” diyerek, Bodrumlu  heykeltıraş Ufuk Boy’la buluşmalarını ve süreci anlattı.

Foto: Mehmet Uyargil

GÖKOVA’NIN KUZEYİ VE GÜNEYİ’NDE SADUN BORO VAR

Tezcan, heykelin Kissebükü’ne konmasını ise şöyle özetledi. “Sadun Boro‘nun kendisi yıllar önce Gökova’nın güneydoğusu olan İngiliz Limanı girişine Denizkızı Heykeli yaptırmıştı. Denizciler her keresinde bu heykeli selamlardı. Biz de Gökova’yı ve Özel Çevre Koruma Bölgelerinin mücadelesini Can Pulak ile bereber yıllarca vererek Gökova’yı kucaklayan Sadun Boro’yu, bu kez Gökova kucaklasın diyerek, körfezin girişi olan ve Denizkızı Heykeli’nin tam karşısına gelen Kissebükü Koyu’na kendisini selamlayacağımız heykeli koyalım dedik. Ayrıca, Kissebükü biz denizciler ve doğa severler için ayrı bir önem taşıyor. Yıllarca buraya yapılmak istenen otel ve imarlaşma için mücadele verdik, vermeye de devam ediyoruz”dedi.

 “GökovaSadun Boro‘yu kucaklıyor” heykelinin açılışına denizciler ve çevreciler, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, DTO Bodrum Şubesi Temsilcisi Gündüz Nalbantoğlu, Meclis Başkanı Rüştü Tezcan, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Boro’nun kızı Deniz Kısmet Boro ve Cumhurbaşkanlığı’nın emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı Can Pulak ile Fenerbahçe Spor Kulübüeski Başkanı Ali Şen de katıldı.

Sadun Boro’nun kızı Kısmet Deniz Boro, babasının son 35 yılını Türkiye‘nin koylarını ve güzelliklerini tanıtmak için uğraşarak geçirdiğini belirterek, “Heykelin yetişeceğini bile ümit etmiyorduk. Ama perşembe günü yerine yerleştirildiğinde çok duygusal anlar yaşadım. Sadun Boro‘nun unutulmaması beni çok mutlu etti. En çok da heykelin ismi çok mutlu etti. GökovaSadun Boro‘yu kucaklıyor. Sadun Boro, son 35 yılı ülkemizin koylarını güzelliklerini tanıtmak ve korumak için uğraştı. Betonlaşmasın, bu tabiat olduğu gibi kalsın diye uğraştı. Sadun Boro‘yu herkes ilk dünya turu yapan denizcimiz olarak tanıyor, ama ben kızı olarak onun ne kadar büyük hizmetlerle bize bu güzellikleri bugün bu kalabalıkla birlikte yaşama şansına erişmemizin arkasındaki emeklerini hatırlatıyor. GökovaSadun Boro‘yu kucaklıyor artık. Hepimiz çok özlüyoruz onu ve enerjisini inşallah her zaman bizimle olacak” dedi.

Sadun Boro’nun sivil amiral’ olduğunu söyleyen Can Pulak ise, “Amatör denizciliğe gönül vermiş ve tekne sahibi olmuş birçok kişinin üzerinde emeği çoktur. Engin deniz bilgisi çok kişiye rehber olmuştur. Sadece denizciliği değil, çevreciliği de onun kadar önemlidir. Tek başına bir ordu gibi savaşmıştır. Türkiye‘nin deniz profesörüdür. Bu koyların korunmasında en az Sadun Boro‘nun cesareti, sevgisi istikameti ve paralelinde hizmet edebiliriz. Buraların korunması için hepimiz taşın altına elini koymalıyız” dedi.

Heykeltıraş Ufuk Boy da somut bir çalışma olduğu için herkesin farklı şeyler algılayabileceğini belirterek, Sadun Boro‘nun öyküsünü anlatmaya çalıştığını, doğaya gösterdiği saygı, sevgi ve bunun sonucunda doğanın O’nu kucaklamasını anlatmaya çalıştığını ifade etti.

Muğla Belediyesi Klasik Müzik Orkestrası Quartet’ı da, denizcilere tekneden minik bir müzik ziyafeti verdi.

Konuşmaların ardından 6 aylık bir çalışma sonucunda, demirden malzemeden hazırlanan, deniz kenarında dayanabilecek bir konuma getirilen ve 6 metre yüksekliğinde ve 6.5 metre enindeki heykelin açılışı yapılarak üzerindeki örtü kaldırıldı. Alkışlarla ve teknelerin korna sesleri eşliğinde, Gökova, Sadun Boro‘yu kucakladı. Açılışın ardından heykelin yapımına destek veren kurum ve temsilcilerine camdan teşekkür ödülü verildi. Anma etkinlikleri çerçevesinde yarın Marmaris Okluk koyunda teknelerle Sadun Boro‘yu anma etkinliği düzenlenecek.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.