Anasayfa » Kültür - Sanat » İKİSİ BİRDEN MORSANAT’DA

İKİSİ BİRDEN MORSANAT’DA

Estetik Görkem, Geleneksel Zarafet:Kevser Kartal Yazma-Baskı Sanatı  Sergisi, Bodrum Gümbet’deki Mor Sanat Galerisinde açılıyor.

Serginin açılışını, Sanat Felsefecisi Yazar, KTB Genel Müdür Yardımcısı Ümit Yaşar Gözüm  yapacak. Özgün çalışmaların yer aldığı sergi 12 Temmuz’da açılacak ve  22 Temmuz’a kadar  Bodrumlu sanat severler gezilebilecek.

Düşlerini Kumaşa Aktarmak
Anadolu yazmacığında  Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun açtığı damar, günümüzde Kevser Kartal tarafından başarıyla geleceğe taşınıyor. Serginin kurgusu Anadolu Uygarlıklarından Hititler, ve Urartulara uzanan dört bin yıllık bir tarihin yanında Türklerin görkemli zarafet çağını da içine alan, Selçuklu ve Osmanlı Uygarlıkları ile Cumhuriyetle birlikte bin yıllık bir  sürece uzanmamızı sağlıyor.
Kumaş üzerine tahta kalıplarla basılarak veya kumaş üzerine elle çizilerek desenlendirilmiş kumaşların Anadolu’daki adıdır yazmacılık. Renklendirme bakımından Anadolu yazmacılığı ‘karakalem ve elvan yazmalar’ olarak iki grupta toplanmaktadır.
Sanat felsefecisi Ümit Yaşar Gözüm’ün kurgu ve yazmacılık üzerine özgün denemesinin yer aldığı sergi için bir katalog yayınlandı. “Estetik Görkem, Geleneksel Zarafet” Sergisinde 20 eser izleyiciyle buluşuyor. Geleneksel baskı sanatçısı Kevser Kartal’ın bir yılı aşkın süredir yazma-baskı sanatında geleneksel ve çağdaş teknikleri uyguladığı sergi bu alanda ilklerden birisi olma özelliğini taşıyor.

Yazmacılığın Yeniden Dirilişinde Genç Bir Umut  

Kevser Kartal  (Geleneksel  Baskı Sanatçısı)
Hitit Üniversitesi Geleneksel El Sanatları Bölümü’nde sanat eğitimini tamamladı. Anadolu’nun  köklü ve zengin  sanatlarından birisi olan Anadolu Baskı Sanatı’nın, sonsuz birikimini keşfedip bu sanatı yeniden canlandıran ünlü ressam, sanat eleştirmeni ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu Yazmalı Konak  Atölyesi’nde, Hughette Eyüboğlu’nun öğrencisi oldu. Hocasının ve Bedri Rahmi’nin tasarımlarından yola çıkan Kevser Kartal, kendi tasarımlarına yöneldi.
24 Mayıs 2016 tarihinde Ankara Kore Kültür Merkezinde açılan Anadolu Uygarlıklarının Evrensel Dostluğa Yolculuğu Sergisi Anadolu Ahşap Baskı Sanatının(yazmacılık) ilk büyük konseptli sergisi olma özelliğini taşıyan sergide yer alan eserlerden bir konsept oluşturularak Mor Sanat Galerisi’nde 12-22 Temmuz 2016 tarihleri arasında izleyicilerin beğenilerine sunuluyor.

image.jpg görüntüleniyor

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.