Anasayfa » Çevre » KARAOVA DER “DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

KARAOVA DER “DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Karaova’da düzenlenen 1.Bodrum Karaova Bağbozumu Buluşması başladı.

ALİBodrum Belediyesi Meclis Üyesi Karaova Der Başkanı  Ali Öztürk, “Karaova Tanıtma ve Dayanışma Derneği kısaca Karaova Der olarak bu bölgenin sorunlarına alternatif çözümler üretmek üzere yola çıktık. Problemlerimizi gün yüzüne çıkartarak çözümlerini bulmak üzere katkıda olacak herkesin kapısını çalmak üzere bu günlere kadar geldik. Bu konuda da çalışmalarımızı südürmekteyiz. Üreticilerimizin emeğinin karşılığını alması biz Bodrumluların daha sağlıklı ürünlere ulaşabilmemizin önünü açması için başlattığımız ‘Değerlerimize Sahip Çıkıyoruz’ sloganı ile perçinleştirdiğimiz projemize, her yaştan ve her kesimden Bodrumlunun destek vermesinden dolayı çok mutluyuz.” dedi.

 

karaova-bağbozumu-51Etkinliğe katılan ve destek veren Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Aslımızı her zaman övünç kaynağı yapmamız lazım. Biz bu topraklardan geldik” dedi.

Bodrum Belediyesi, Bodrum Kent Konseyi, Milas Belediyesi, Milas Kent Konseyi ve Karaova- Der‘in katkılarıyla düzenlenen 1.Bodrum Karaova Bağbozumu Buluşması, Mumcular Mustafa Kalem Parkı’nda gerçekleşiyor.

admin-ajaxBodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu, etkinliğe destek veren başta Bodrum Belediyesi ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a, Milas Belediyesine ve başkanına, Milas Kent Konseyine, Karaova Der’e ve destek veren herkese teşekkür ederek, “Arkamızdan gelen harika gençler var. Biz bir şeyler yapıyoruz. Bunu yaparken de el ele vererek omuz omuza vererek gönül gönüle vererek yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Bağbozumu Buluşmasının ilk günü gerçekleşen açılışa Muğla Milletvekilleri Akın Üstündağ, Nurettin Demir, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Kemal Orman ve Taner Uslu, Bodrum İlçe Gıda ve Hayvancılık Müdürü Muammer Bektaş,  Milas Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük, Bodrum Belediyesi Meclis Üyeleri, Bodrum Kent Konseyi Üyeleri, Bodrum’daki siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Mumcular’dan, civar köylerden ve Bodrum’dan vatandaşlar katıldı.

karaova-bağbozumu-41-300x200“Biz bu topraklardan geldik”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise  konuşmasında, “Bir şeyi asla unutmamamız lazım: nereden geldiğimizi. Aslımızı her zaman övünç kaynağı yapmamız lazım. Biz bu topraklardan geldik arkadaşlar. Bodrum’un geçim kaynaklarına baktığımızda tarım, hayvancılık, balıkçılık ve sünger, sonra da ev pansiyonculuğundan turizm. Bunların hepsinde özellikle ev pansiyonculuğundan turizmde büyük bir ilerleme kaydettik. Süngerci ve balıkçı kayıklarımızdan da mavi yolculuğu başlattık ama birşeyi atladık bunları yaparken: nereden geldiğimizi, aslımızı, toprağımızı unuttuk. Maalesef Bodrum’un bir kısmını, ekilir-biçilir alanlarını kaybettik. Şimdi elimizde gerçekten kıymetini bildiğimiz hatta dünya ülkelerine baktığımızda sanayisinde ve birçok sektöründe ilerlerken koruduğu ve onu modernleştirdiği tek şey var: tarım ve tarım toprakları. Halbuki Türkiye’de tam tersini yaptık. Birçok sektörde ilerlerken maalesef ekilir-biçilir alanlarımızı kaybettik ama şu da bir gerçek ki; Bodrum bunun kısa sürede farkına vardı. Sürdürülebilir bir turizm ve yaşam için elimizdeki en güzel yerlerden biri Karaovamızdır. Dikkat ettiyseniz Karaova’nın üzerinde çok büyük çalışmalar yapıyoruz. Özellikle de tarım üzerinde. Çünkü bu bizim geleceğimiz. Karaovalılar topraklarından ve ekilir biçilir tarım yapmaktan vazgeçmediler. Şimdi artık sıra bizlerde. Şimdi artık onlara sahip çıkmak, onları büyütmek hatta artık çocuklar evlenirken tarım arazilerini sattırmamak zamanıdır. Birlik olmak bereber olmak kucaklaşmak zamanıdır. Onun için ben özellikle bu güzel ortamı hazırlayan dernek yöneticilerinden kent konseyine kadar ve bu bölgenin halkına, Bodrum Yarımadası’nın halkına, Milas halkına bir defa daha teşekkür ediyorum, tüm bunlara bu değerlere sahip çıktığınız için. Sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyor ve bayramınızı tekrar kutluyorum.” dedi.

Başkan Kocadon daha sonra, “Tabi bu arada tek başımıza yapmıyoruz tüm bunları. Milas Belediye Başkanımız, kardeşimiz de var. O da bize büyük destek veriyor.” diyerek Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı sahneye davet etti. Başkan Tokat, Bodrum ile birlikte bu güzel etkinliğe destek vermekten mutlu olduğunu belirtti.

009“Aslımıza sahip çıkmak durumundayız; sürdürülebilir turizm ve gelecek nesillerimiz için”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ayrıca basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Gerçek değerlerimizi burada gördük; kilimden tutunda halısına, keşkeğine, peksimetine kadar. Bu da bizi mutlu ediyor. Bizim aslımız bu. Aslımız bu olduğu için de aslımıza sahip çıkmak durumundayız. Özellikle Bodrum’da turizm yükselirken Bodrum’la ilgili bazı tarım bölgelerimizi kaybettik ama şu anda elimizde bir tek yer var: hem sürdürülebilir turizm için hem gelecek nesillerimiz için. Bu yer de Karaova Bölgesidir. Onun için de özellikle tarım söktörüne ve üreticilere büyük destek vereceğiz. Sürdürülebilir bir Bodrum için bu güzel Bağbozumu şenliği devam edecek. Katılımcılara ve destek veren herkese teşekkür tekrar teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

karaova-bağbozumu-62Beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte Başkan Mehmet Kocadon, etkinlik alanındaki yöresel ürünlerin sergilendiği stantları tek tek gezerek tadım yaptı. Etkinlik boyunca üreticilerden ürünleri hakkında bilgi alarak etkinliğe katılan vatandaşlarla da kucaklaşarak bol bol sohbet etti.

014Etkinlikte 26 Eylül Cumartesi günü düzenlenen açılış ve kokteylin ardından bilgilendirme toplantıları yapıldı. Saat 13.00’te “Bağcılık” konulu panele konuşmacı olarak Mehmet Vuran, saat 14.00’teki “Zeytin ve Zeytinyağında Kalite” konulu panele konuşmacı olarak Ali Osman Menteşe ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Zeytin Araştırma Bölüm Başkanı Yardımcı Doç.Dr.Figen Çukur ve saat 15.00’te düzenlenen “Çiçekçilik” konulu panele konuşmacı olarak Yük.Ziraat Müh.Funda Akçalı ile Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetlerden Turgut Karagöz katılarak katılımcılara bilgi verdi.

1.Bodrum Karaova Bağbozumu Buluşması Etkinlik Programı (son gün)

27 Eylül 2015 Pazar

10.00    Açılış ve bilgilendirme toplantıları
13.00   “Gıda Güvenliği” konulu panel. Konuşmacılar: Deniz Kurtsan ve Yaveş Gari
14.00   “Toprak” konulu panel. Konuşmacılar: Tema Vakfı Bodrum Gönüllüleri
15.00   “Halıcılık ve Dokuma” konulu panel. Konuşmacılar: Engin Başol, Öğr.Gör.Berna Sevinç
16.00/18.00 “Karaova Köyleri Yarışıyor” adlı yemek yarışması
19.00   “Süper İncir” adlı film gösterimi
21.00  Altay konseri

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.