Anasayfa » Güncel » KOCADON “İKİ YILDIR İMARA AÇTIĞIM TEK BİR METREKARE YOK”

KOCADON “İKİ YILDIR İMARA AÇTIĞIM TEK BİR METREKARE YOK”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon “İnsanlar ve Yönetim Semineri” kapsamında Bodrum Bahçeşehir Okulları öğrencilerinin sorularını yanıtladı.

Bodrum Bahçeşehir Okulları Müdürü Barış Anıl ile Bodrum Bahçeşehir Okulları Kurucuları Selçuk Haşar ve Nilüfer Kul Haşar tarafından karşılanan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, okulda öğrencilerle bir araya geldi. Bodrum Bahçeşehir İlkokulu Müdür Yardımcısı Kaan Koylu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide Mehmet Kocadon, kendi hayatı ve yerel yönetimlerin işleyiş biçimleriyle ilgili bilgiler verirken, öğrencilerin de sorularını yanıtladı.

Farklı sorular yönelten öğrencilere tek tek cevap veren Başkan Kocadon, eski Bodrum ile ilgili düşüncülerini merak eden bir öğrencinin sorusunu, “Bodrum bizim çocukluğumuzda yoklukların, kıtlıkların, okulsuzluğun, doktorsuzluğun olduğu bir dönemdeydi. Hastanenin elektriğin, suyun ve yolun olmadığı bir Bodrum’du. Şimdi baktığımızda hatta hepinizin çok daha iyi bildiği Halikarnas Balıkçımızın dahi sürgün edildiği bir Bodrum’dan nerelere geldik.” şeklinde cevapladı.

 “Bu güzel Bodrum’u bu günlere getiren büyüklerimize teşekkür ediyorum”

Belediye başkanı kaç yılda bir seçilir ve Bodrum Belediye Başkanlığı yapmanızın nedeni nedir şeklinde soruya ise “Başkan beş yılda bir seçilir arkadaşlar, bir dahaki seçim 2019’da. Niçin Bodrum Belediye Başkanlığı diye sorarsanız çünkü benim doğup büyüdüğüm, ailemin yaşadığı yer Bodrum. Bodrum’a hizmet etmek için bu göreve geldim. Bu güzel Bodrum’u bu günlere getiren büyüklerimize teşekkür ediyorum. Ben çok genç yaşlarda belediye başkanı oldum. İlk belediye başkanı olduğumda 34 yaşındaydım ama bu sürece gelinceye kadar Bodrum’un birebir sorunlarını ilgilendiren bütün sivil toplum örgütlerinde çalıştım.” cevabını verdi.

“Eğitime, sağlığa, spora desteklerim hep sürecek”

Başkan Mehmet Kocadon, bir belediye başkanının asıl ve en önemli görevlerinin ne olduğu ile ilgili gelen soruyu da “Ben Bodrum Belediye Başkanı olarak en büyük görevimin sağlıklı nesiller  yetiştirmek olduğunu düşünüyorum ve eğitime, sağlığa, spora büyük destek veriyorum. Yani bir belediye başkanının görevi, halkını sağlıklı bir şekilde yaşatmaktır” şeklinde cevapladı.

“Bodrum’un kendine has mimari özelliği var ve bunu hala koruyoruz”

Bir başka öğrenci de Başkan Kocadon’un, Bodrum’un mimarisi ve yapılaşması konusundaki fikirlerini sordu. Başkan Kocadon, “Son zamanlarda hepinizin bildiği gibi, yerel yönetimlerin elinden güçleri git gide alınıyor. Ben iki yıldır Bodrum yarımadasının belediye başkanlığını yapıyorum. Ve iki yıldır imara açtığım bir tek metrekare alan yok.” dedi.

Söyleşide öğrenciler, Bodrum’un ileride il olup olamayacağını da merak etti. Başkan Kocadon da, “Bizi diğer turizm kentlerinden ayıran en büyük özelliğimiz, kentsel kimliğimizdir ki; kentsel kimliğimiz dediğimiz zaman da, Bodrum’un kendine has bir mimari özelliği vardır. Bunu hala koruyoruz. Onun için Bodrum’da sınırlı sayıda yapılaşma olmaya devam edecektir ama herkesin dikmiş olacağı bir tane yeşil ağaç, bir tane çiçek, Bodrum’u şehirleşme havasına asla getirmeyecektir. Onun için siz rahat olun, hiç korkmayın arkadaşlar. Kısacası diyorum ki: Bodrum il olmaz ama sadece büyük bir ilçe olur.” açıklamasını yaptı.

BAHÇEŞEHİR.jpg2.jpg3

“Bodrum sihirli kelime ve bütün Anadolu halkının da gelmek istediği bir yer”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a, bu kadar güzel bir ilçenin belediye başkanısınız diyen öğrenciler ayrıca bunun kendisine herhangi bir ayrıcalık sağlayıp sağlamadığını da sordu. Başkan, “Sihirli kelime Bodrum… Bütün Anadolu halkının merak ettiği, gelmek istediği, tatilini geçirmek istediği yer. Onun için beni bu yerlere taşıyan şey Bodrum ismidir. Bodrum ismi ile gurur duyuyorum. Hele Bodrum’un belediye başkanı olmaktan dolayı çok mutluyum.” dedi.

 “Bugün bu kadar başarılıysam, eşimin bunda çok büyük katkısı var”

Öğrenciler aileye hayatıyla ilgili de “Bodrum’un işleri ve sorunlarıyla uğraşırken hiç ailenizi ihmal ettiğinizi düşünüyor musunuz?” diyerek bu konudaki duygu ve düşüncelerini aldı. Mehmet Kocadon ise tüm içtenliğiyle şu cevabı verdi:

“Tabi ki Bodrum’un sorunları ile uğraşırken onları biraz atlıyoruz. Mesela benim iki çocuğum var. Bir tanesi 26 yaşında, diğeri 18 yaşına yeni girdi. 18 yaşındaki kızım, beni doğduğu günden beri hep başkan olarak biliyor çünkü 18 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Fakat şöyle bir şansım var: benim arkamda çok güçlü bir eşim var. Eğitimci olmasının da tabi avantajlarını yaşıyorum. Yani ben, bugün, bu kadar başarılıysam, eşimin bunda çok büyük katkısı vardır. Tabi ki zaman zaman bu açığı tatillere giderek telafi etmeye, kapatmaya çalışıyoruz ama dediğim gibi istemeden de olsa biraz ihmal ediyorum.”

BAHÇEŞEHİR.jpg2

“Günün 1 saatini kendime ayırıyorum. O da spor yapmak için”

“Siz bir spor adamısınız aynı zamanda ve Bodrumspor’a olan katkınızı biliyorum. Önümüzdeki yıl için spordan beklentileriniz nelerdir?” şeklindeki soruyu da Başkan Kocadon, “Sporu çocuklarımıza, gençlerimize sevdirmemiz lazım. Bunu yapabilmek için de çocukların bir ideali bir hedefi olması lazım. Eğer çocuklarımıza bir hedef koyabilirsek, onlara forma aşkını aşılayabilirsek, spor yapma alışkanlığını kazandırabilirsek, benim en büyük mutluluğum bu olur. Onun için Bodrum’daki okullarımızın ve spor kulüplerimizin hepsine sonsuz destek veriyorum. Çünkü spor, aynı zamanda benim de bir yaşam tarzım. Biraz önce ailenize vakit ayırabiliyor musunuz diye çok güzel bir soru gelmişti. Günün 1 saatini kendime ayırıyorum. O da spor yapmak için. Sabah çok erken kalkıp dağlarda yürüyüş yapıyorum. Son 7-8 aya kadar her gün squash oynuyordum. Fakat Bodrum’un işlerinden dolayı Squash’a biraz ara verdim ama en kısa zamanda tekrar başlayacağım.” diyerek cevapladı.

“Her şeyin başında sevgi geldiğini lütfen unutmayın”

Söyleşi boyunca öğrencilerin sevgisini ve ilgisini üzerinde hisseden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, son olarak öğrencilerden ve tüm çocuklardan umut ettiklerini paylaştı. Başkan Kocadon, “Bir şeyi asla unutmamanızı istiyorum: ben de sizin gibi bu sıralarda okuyarak buralara geldim. Bu yerlere gelirken de hep söylediğim gibi, içinizdeki sevgiyi asla birbirinizden eksik etmeyin. Özellikle sizi dünyaya getiren ve bu güzel şartları sağlayan annenize, babanıza, kardeşlerinize sevgiyle sarılın. Sonra beraber aynı sıralarda oturduğunuz arkadaşlarınızı hep sevin, onların yanlışlarını affetmesini bilin. Affetmekten korkmayın özür dilemekten korkmayın. Yanlış yapa yapa doğruyu bulacağız. Kaybede kaybede ise kazanmayı öğreneceğiz. Ve asla kaybetmekten korkmayın. Yolunuz da Ulu Önder Atamızın gözündeki ışık yolu, medeniyet yolu olsun ve ondan asla vazgeçmeyin. İnanıyorum ki; bu güzel okulunuzun öğrencileri olarak sizleri, bir gün, bizim oturduğumuz makam koltuklarında, doktor olarak mühendis olarak hukukçu olarak göreceğime son derece eminim ama her şeyin başında sevgi geldiğini de lütfen unutmayın. Hepinize çok teşekkür ediyorum, şimdiden iyi tatiller diliyorum.” dedi.

Öğrencilerin alkışlarıyla tamamlanan söyleşi sonunda Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a katılımı için Bodrum Bahçeşehir Okulları Müdürü Barış Anıl tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.  Başkan Kocadon ardından Bodrum Bahçeşehir Okulları Kurucuları Selçuk Haşar ve Nilüfer Kul Haşar’ın eşliğinde okulu gezdi.

BAHÇEŞEHİR.jpg2.jpg3.jpg4

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.