Anasayfa » Güncel » “O AN KANIM DONDU”

“O AN KANIM DONDU”

Bodrum Doğan Haber Ajansı Muhabiri  Nilüfer Demir, haberi yaparken yaşadıklarını anlattı. “Sahile vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi’nin cansız bedenini gördüğümde kanım dondu” diyen Nilüfer Demir, deklanşöre bastığı anda gazetecilik görevini yapabilmek dışında yapabileceği bir şey olmadığını söyledi.

DHA muhabiri Nilüfer Demir, dünyayı ayağa kaldıran fotoğrafları, Bodrum’un Akyarlar kesiminde 2 Eylül sabahı saat 06.00 sıralarında deklanşöre basarak çekti. “O fotoğraf karesini çekerken neler hissettiniz?” sorusu üzerine Nilüfer Demir, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“3 yaşındaki Aylan Kurdi’yi gördüğümde gerçekten kanım dondu. O an yapabileceğim bir şey yoktu. Üzerinde kırmızı tişörtü, lacivert şortuyla yerde cansız yatıyordu. Onun için yapabileceğim bir şey yoktu. Yapabileceğim tek şey; yerde yatan cansız bedeniyle Aylan’ın çığlığını duyurabilmekti. Ben de bunu ancak deklanşöre basarak yapabileceğime inandım ve o anın fotoğrafını çektim. 100 metre ilerisinde ağabeyi Galip yerde yatıyordu. Daha sonra onun yanına gittim. Galip’in, Tahara’nın üzerlerinde hiçbir şekilde can yeleği, kolluk, onları suyun üzerinde tutabilecek hiçbir şey yoktu. Bu da olayın dramatikliğini ortaya koyuyordu. Ama yapabileceğim tek şey o anın fotoğrafını çekebilmekti ve ben de öyle yaptım.”

“DRAMI DUYURMAYI BAŞARDIK”

Doğan Haber Ajansı’nın yıllardır göçmen, kaçak geçiş sorununu gündeme getirdiğini hatırlatan Nilüfer Demir şöyle devam etti:

“Kaçak geçişlerin arttığı son 2-3 aydır birkaç gün arayla sürekli olarak buraya, bu bölgeye geliyorduk. Turgutreis ve Akyarlar Mahallesi’nden kaçakların Yunanistan’ın İstanköy Adası’na geçişlerini takip ediyorduk. Buradan da karaya çıkışlarını. Dün de ben görevliydim yine buraya sahile geldik. Pakistanlı bir kaçak grubunun karşıya geçme çabasını gördük onların dramını fotoğraflarken ve görüntülerken sahildeki cesetleri fark ettik. Yanlarına gittiğimizde de bunların çocuk cesedi olduğunu gördük. Önce şaşırdık ve çok üzüldük. Arkasından görevimizin gerektirdiğini yapmak zorundaydık. Çünkü onlar için başka yapılabilecek bir şey yoktu. Onların bu şekildeki çığlıklarını dünyaya duyurabilmek yapabileceğimiz en iyi şeydi.”

Nilüfer Demir, “Bir kadın gazeteci olarak deklanşöre basarken neler hissetiniz? Çünkü yerde yatan 3 yaşındaki bir çocuk. Ne düşündünüz çekerken?” sorusa şu yanıtı verdi:

“Önce büyük bir acı ve üzüntü yaşadım. Daha sonrasında deklanşöre basarken onların dramlarını duyurmak zorundaydık. Deklanşöre basarak bunu başardığımızı düşünüyorum. 2003 yılından bu yana çok sayıda göçmen olayına şahit oldum, fotoğrafladım. Onların dramlarına, ölümlerine de şahit oldum. Sahile vurmuş cesetlerini de fotoğrafladık, görüntüledik. Çok uzun zamandır bunlar yaşanıyor. Umarım bugünden sonra bir şeyler değişir.”

“8 BOTTAN 6’SI PATLAK ÇIKTI”

Bodrum Akyarlar’dan gerçekleşen insan kaçakçılığını DHA ekibi sık sık gündeme getiriyor. 4 Haziran sabahı DHA Bodrum Büro Şefi Yaşar Anter ile kameraman Osman Uras’ın objektifine yansıyan görüntüler de dünya çapında yankı uyandırmıştı. Ege’de yaşanan insan kaçakçılığını en iyi yansıtan o görüntüleri çeken Yaşar Anter ise şunları anlattı: “Bodrum’da yaklaşık 15 yıldan beri kaçak göçmenler geliyor. Ancak, son 3 aydan beri Bodrum’a gelen göçmen yoğunluğu çok arttı. Yüzlerce, hatta binlerce göçmen Bodrum’a akın etti. Çünkü, Yunanistan’ın İstanköy Adası buradan sadece 4 mil uzaklıkta. Göçmenler buradan lastik botlarla, bazen teknelerle Yunan adasına geçip oradan Avrupa Birliği ülkelerine gitmeye çalışıyor. Bunların geçerken yaşadıkları dramları ölümle burun buruna gelmelerini görüntüledik. İlk olarak geçtiğimiz 4 Haziran günü sabaha karşı yine buradan Yunanistan’a gitmek isteyen kaçakların boğulma tehlikesiyle karşı karşıya gelmelerini yine DHA kameramanı Osman Uras görüntüledi. Çocuklar, kadınlar ölümü göze alarak yola çıkmışlardı. Zaman zaman dramlar ortaya çıkıyor. Organizatörlerin kaçaklara verdiği botlar patlak çıkabiliyor. Bundan 2 gün önce 8 bot buradan yola çıktı, 6 bot patlak çıktı. Sahilden açıldıktan 1 mil sonra batmaya başladı. Sahil güvenlik ekipleri devredeydi o anda ve yaklaşık 50 kişiyi kurtardı. Ahşap teknelerle kaçmaya çalışıyorlar. Ancak bu tekneler de yolun yarısına gelmeden batmaya başlıyor. Büyük facialar yaşanıyor ve yaşanmaya da devam edecek gibi görünüyor. Bu Türkiye’nin sorunu olmaktan çıktı uluslararası bir sorun haline geldi. Çünkü Bodrum ilçesi mültecilerin Avrupa’ya geçiş noktası haline geldi.”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.