Anasayfa » Güncel » RESLER’DE KÖRDÜĞÜMÜ KİM ÇÖZECEK???

RESLER’DE KÖRDÜĞÜMÜ KİM ÇÖZECEK???

Yalıkavak Geriş’e resleri kuracak firmanın türbin inşaatına başlaması, durdurulması ve yine başlaması, yetki karmaşası yaşanması firma yetkiileri ve yöre halkını karşı karşıya getirince, duruma Bodrum İlçe Emniyet Müdürü müdahele etti.

Yalıkavak Geriş’te türbinlerin inşaasına başlayan Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. yetkilileri, konuyla ilgili kimsenin özel arazisinde çalışma yapılmadığını ve inşaatın başlaması için iddia edildiği gibi hukuki bir sıkıntının olmadığını açıklarken, karşı koyan yöre halkı ve hukukçuları ise “Hukuksal gerekçelerimizin mülki amirler tarafından RES şirketi lehine yorumlanmasıyla beraber, durmuş olan iş makinesi 3’e çıkartılarak tepelerdeki inşaata devam edildi. Bundan sonraki günlerde de devam edecek gözüküyor. Mahkeme daha esastan hüküm vermemiş; Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu 3 gün önce 3705 sayılı kararıyla”tescil işlemleri tamamlana kadar bölgede herhangi bir inşaata başlanamaz” demiş; bilirkişi raporları “RES’ler Geriş için uygun değil” diyor; şirket bizzat kendisi “kamulaştırmalar tamamlanmadan inşaata başlamayacağım şeklinde taahhüt vermiş; öte yandan zabıtanın elindeki evrak başka, polisin elindeki evrak başka…Soru şu; yargının Geriş lehine karar vermesi durumunda, şirketin o tarihe kadar bölgede yapmış olacağı telafisi imkansız tabiat tahribatına ne olacak? ” diyor. 

KAYMAKAMLIKTAN BUGÜNLÜK İZİNLİLER

Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş.’nin iki hafta önce iş makinelerini bölgeye göndermiş, ancak  çevre sakinlerinin tepkisiyle karşılaşınca çalışmayı durdurmuştu.  Geriş tepesindeki türbinlerin inşaatına bugün erken saatlerde tekrar başlayınca, olası bir olumsuzluğa karşı yaklaşık 50 kişilik Çevik Kuvvet ekibi de bölgede hazır bulundu. Bunun üzerine santralin yerine karşı olan köylüler ve bölgedeki arazi sahipleri, avukat Remzi Kazmaz ile inşaatının başladığı yere 1 kilometre mesafedeki Geriş Mahalle Meydanı’nda toplandı. Bazı sivil toplum kuruluşları üyeleri de gruba destek verdi. Topluluk, inşaat alanına yürümek istedi. Bunun üzerine, Bodrum  İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş araya girdi. Grupla toplantı yaptı. Görüşmede ikna olan grup, yürüyüşten vazgeçti. Gerginliğin arttığı anlarda grup, Kaymakam’ın da toplantıya katılmasını istedi. Emniyet Müdürü Candaş’ın telefonla görüştüğü Gödekmerdan’ın şirketin bugün için çalışma izni olduğunu belirterek, önümüzdeki günlerde mahalleye geleceğini ve köylülerle görüşeceğini söylediği belirtildi.

bodrum-da-res-gerginligi-7909781_x_oEMNİYET MÜDÜRÜ İKNA ETTİ

Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş da “Bizler herkesin hukukunu korumak durumundayız. Kaymakamlığa gelen yeni belgeler ışığında şirkete belirtilen bazı bölgelerde çalışma izni verildi. Ancak şahıs arazilerinde ve davalık yerlerde çalışmayacaklar. Biz her iki tarafında hakkını hukukunu korurken, sizler marjinal grupların içinize sızarak sizleri kullanmasını ve olayları tahrik ederek istenmeyen yerleri götürülmesine izin vermeyin. Sakin ve hukuk eşliğinde bu sorunları aşacağımıza inanıyorum” dedi.

 

“CEYRANSIZ YAŞAYABİLİRİM AMA TOPRAKSIZ ASLA”

Arazisi kamulaştırılan köylüler, tepkilerini dile getirdi. Bilgisi dışında üç arazisinin kamulaştırılmak istendiğini belirten 80 yaşındaki Bayram Ali Kayacan, “Arazilerimi izinsiz kullanan şirket hakkında dava açtım. Arazilerimizin kamulaştırılmasını istemiyorum. Çünkü ben toprakla yaşıyorum. Topraksız hayat benim için ölümdür. Ceryansız yaşayabilirim ama topraksız asla. Topraklarımı kimseye vermeyeceğim” dedi.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.