Anasayfa » Kültür - Sanat » “SAHNE DE, SANATÇILAR DA, YARIŞÇILAR DA GERÇEK VE YEREL DEĞERLER”

“SAHNE DE, SANATÇILAR DA, YARIŞÇILAR DA GERÇEK VE YEREL DEĞERLER”

Geleneksel değerlerimizi yaşatmak amacıyla Bodrum’da bu yıl ilki düzenlenen Tırhandil Cup ödül töreni Ağanlar Tersanesi’nde gerçekleşti.
Era Bodrum Yelken Kulübü çatısı altında 8-9 Ekim 2016 tarihlerinde düzenlenen Tırhandil Cup ödül töreni ile sona erdi. Era Bodrum Yelken Kulübü yönetim kurulu başkanı ve organizasyon komitesi üyesi Erman Aras “Ben çok huzurlu ve heyecanlıyım. Bu organizasyonu gerçekleştiren gençler çok güzel şeyler yapıyorlar ve yapacaklar. Şu andaki sahnenin gerçek bir tırhandilden yapılmış olması bile, bunun en önemli mesajı. Bu güzel sahneyi yapabiliyor, yerel sanatçılarımızla bu ödül törenini gerçekleştiriyorlarsa, tırhandil ustalarımızla birarada olabiliyorsak, birçok yerel değerlerimizi teker teker kaybettiğimiz bu günlerde, bu yarışları yapabiliyorlarsa, ben çok umutlu ve huzurluyum geleceğe dair.” diyerek, herkese teşekkür etti.
tirhandil-odul-jpg5
YERLİ YAPIM AHŞAP TEKNELERE ÖZEL STATÜ OLMALI “
Törenin açılış konuşmasını yapan Bodrum Liman Başkanı Atilla Beyli ise “ben açıkçası kitapların dışında tırhandillerin ne olduğunu ve özelliklerini bilmiyordum. Ancak, bu etkinlikte tanıdım ve önemini kavradım. Ve ahşap teknelere bürokratik anlamda ağır mevzuatlar getirdiğimizi fark ettim. Bunu Ankara’daki mercilere iletecek, ve mevzuatın basitleştirilmesi anlamında elimden geleni yapacağıma dair söz veriyorum” dedi.
ÖDÜLLER
Murat Can Canbay’ın sunuculuğunu yaptığı törende, Canbay Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a ve Bodrum Belediye Ekiplerine destekleri için özellikle teşekkür ettikten sonra,  Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Deniz Ticaret Odası ve Bodrum Denizciler Derneği’ne, organizasyonun sponsorları Ağanlar Tersanesi, Merhaba Turizm, Studio Mutfaq  ve Mandalin Bar’a da teşekkürleri sundu.
İlk gün 22 tirhandille 100 yelkencinin katıldığı, kıyasıya bir mücadeleye sahne olan yarışlarda, rekabet halindeki iki tırhandilin çarpışması, teknelerde ufak çapta hasara neden oldu.  Bodrum – Bodrum adıyla gerçekleşen birinci günkü şamandıra yarışlarının ilk etabını kesin olmayan sonuçlara göre Gargantua adlı tırhandil birinci, Bastarda ikinci, Cocotte ise üçüncü olarak tamamladı. İkinci etapta da Aganta birinci, Cocotte ikinci ve Bastarda ise üçüncü oldu.
İkinci gün Bodrum – Bodrum Coğrafi Rota kapsamında düzenlenen yarışlarda yelkenciler, 4 – 6 knot arası esen rüzgarda yelken açtı. Karaada önünden verilen start ile Kargı adasının etrafını dönen yelkenliler, finiş için Ağanlar Tersanesi’ne doğru harekete geçti. Son gün yarışlarına üç teknenin yarıştan çekilmesiyle 19 tekne katılım gösterdi.
En geç yarışmacı olarak Nakuru teknesinden Nazmi Egetop’a verilirken, Latin Yelken özel ödülünü ise Aganta teknesi aldı.
tirhandil-odul-jpg4
BASTARDA TEKNESİ
Genel Klasman’da ise sıralama şöyle: 
1. Bastarda
2.Kalista
3. Cocotte
4. Nakuru
5. Akenk
Ödül töreninin ardından tüm ödül alan tırhandil yarışçıları toplu fotoğraf çektirdiler. Yerel sanatçıların sazları ve sözleri ile, katılımcılar yerel halk oyunları ile eğlendiler.
tirhandil-odultirhandil-odul-jpg3
Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.