Anasayfa » Kültür - Sanat » SANATÇILARIMIZ BODRUM’A MÜZE AÇIYOR…

SANATÇILARIMIZ BODRUM’A MÜZE AÇIYOR…

Sanatçı, eğitimci ve müzeci kimliğiyle öne çıkan Devrim Erbil, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile makamında bir araya geldi.

Ünlü sanatçı Devrim Erbil, ziyaretinde Başkan Kocadon’a sanat dostu bir kent olan Bodrum’da kendi adıyla kurmayı planladığı Devrim Erbil Müzesi hakkında bilgi vererek fikir alışverişinde bulundu.

Dünya ve Türk sanatçılarının ağırlanacağı müze projesinin Bodrum’a, ülkemizin kültürel yaşamına, uluslararası sevgi ve kardeşliğe de katkıda bulunmasını umut ettiğini belirten Erbil, “Bodrum dünya üzerinde tanınmış bir marka. Burada tatil süresi ve yaz süresi belli bir noktada bitiyor ve ekonomik hayat yeni renkler istiyor. Bodrum’un sanatla ön plana çıkması, Bodrum’a en  yakışan yönlerden biridir. Bu nedenle de önemli kültürel etkinliklerin, sergilerin veya konserlerin bir kısmı da burada yapılmaktadır. Yapılacak yeni katkılarla da Bodrum bir sanat kenti olarak anılabilir. Çünkü bu gün bütün dünyada sanat birtakım gündeme ilişkin sorunların, sıkıntıların, acıların bir kaçamak noktası ve sığınma yeri olmaktadır. İnsanlar özgürce barışı ve sevgiyi sanatta arıyorlar. Çünkü sanatın yapısı özgünlük, yaratıcılık, yenilik ve sevgi üzerine kurulmuştur. Bu gün, dünyanın önemli kentleri çağdaş müzeleriyle ve önemli etkinlikleriyle anılır. Küçük bir örnek vermek gerekirse İspanya’nın Bilbao kentinde ünlü mimar Gehry’nin yaptığı Çağdaş Sanat Müzesi’ni bir yılda 7 milyon turist geziyor. Sanat yoluyla Bodrum’da insanların kalma süresinin uzaması, onların uluslararası sevgi ve dostluğa katılmaları ve de Bodrum’un ekonomik hayatına büyük oranda katkıları ve emeği olacaktır. Ben 80’li yaşlara yaklaşmış bir sanatçı, eğitimci ve müzeciyim. Hayatımın 50 yılı Mimar Sinan Üniversitesi’nde geçti. Emekli bir profesör, bir devre sanatçısı ve Bodrum sevdalısı olarak Ortakent’teki yerimde bir ‘Devrim Erbil Müzesi’ kurulması için çalışıyorum. Dünya ve Türk sanatçılarına da açık olacak bu yapıyı kurmak için değerli Başkanım sanatsever Mehmet Kocadon’la fikir alışverişinde bulunduk.” dedi.

Sanata ve sanatçılara her koşulda elinden geldiğince destek olduğunu ifade eden Başkan Mehmet Kocadon, Bodrum’un sanat yaşamına katkı sunmak isteyen sanatçı Devrim Erbil’e çalışmalarında başarılar dileyerek, müze için gerekli desteği sunacağını da sözlerine ekledi. Erbil ayrıca ziyareti sırasında eserlerinden oluşan kitaplarını da imzalayarak Bodrum Belediye Başkanı’na hediye etti.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.