Anasayfa » Çevre » TOKİ VE DİNİ TESİS İÇİN “ANAYASAL HAKKIMIZI KULLANIYORUZ, KULLANACAĞIZ”

TOKİ VE DİNİ TESİS İÇİN “ANAYASAL HAKKIMIZI KULLANIYORUZ, KULLANACAĞIZ”

Bodrum Kent Konseyi Olağan Genel Kurulu’nda, Toki ve Dini Kültürel Tesis yapımları için basın duyurusu onaylanarak, kamuoyuna açıklandı.

Bodrum Kent Konseyi Basın

BODRUMLULAR BODRUM’A SAHİP ÇIKIYOR

Anayasa’nın 56. Maddesi’ne (Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir) dayanarak;

1) Kamuya, hazineye ve yerel yönetimlere ait doğal varlıkların (orman, mera ve makiliklerin; sulak alanların, kıyıların; doğal ve tarihi SİT alanlarının;  kurum ya da kişilere tahsis edilmesine,  imara açılmasına karşıyız.

2) İmara açılmış alanlarda, imar planlarında belirtilen kurallara ve notlara harfiyen uyulmasını, her ne sebeple olursa olsun değişiklik yapılmamasını istiyoruz.

3) Yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının iradesine rağmen; siyasi iradelerin kent kimliğini değiştirecek planlama ve girişimlerde bulunmasına karşıyız.

Bodrum, çokkültürlü bir turizm kasabasıdır. Bu özelliği ile dünya markası olmuştur. Bodrum’un geleceğini planlarken, mutlaka geçmişine bakmak gerekir. Bu topraklar, tarihte çeşitli medeniyetlere başkentlik etmiş bir coğrafyadır.

Bodrum,  tarihi boyunca,   yaşam tarzını kendi iç dinamikleri doğrultusunda değiştiren sosyolojik birikime ve bilince sahiptir.

Hoşgörüye dayanan, farklı kültürlerin bir arada yaşayarak oluşturduğu bu birikim ve bilinç, onun,  dünyanın gözdesi olmasını sağlayan en değerli özelliklerinden biridir.

Bodrum, iç göç nedeni ile yıllık %10,5 nüfus artışı yaşamaktadır.

Bodrum’da, 151 bin konut ile kişi başına neredeyse bir konut düşmektedir.

Bodrum,  genelde rant amaçlı konut yapılaşması yüzünden betona teslim olmuştur.

Bodrum yol, su, elektrik, çöp ve kanalizasyon gibi temel altyapı sorunlarını çözememiştir.

Bodrum’un içme ve kullanma suyunun 2016 yılından sonra yetersiz kalacağı bilimsel araştırmalarla tespit edilmiştir.

Tüm bu nedenlerle, Ortakent -Yahşi Yalısı Mevkiinde Dini Tesis ve Kültür Merkezi ile Karaova’da  yapılması planlanan TOKİ  konutlarına  karşıyız.

Bu girişimlere devam edildiği takdirde,  yasalardan kaynaklanan tüm haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna ve yetkililere duyururuz.

BODRUM, DÜNYANIN ORTAK KÜLTÜREL, TARİHİ VE DOĞAL DEĞERİDİR VE ÖYLE KALMALIDIR.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.