Anasayfa » Politika » “TÜM HÜKÜMETLERE VE AVRUPA’YA SESLENİYORUZ”

“TÜM HÜKÜMETLERE VE AVRUPA’YA SESLENİYORUZ”

Mülteci ve göçmenlerin hakları için ‘Güvenli Geçiş Yürüyüşü ve Eylemi’ düzenlendi. Katılımcılar,   Türkçe ve İngilizce “Güvenli geçiş ne zaman” “hemen şimdi” sloganları atarak yürüdüler.

İnsanca Yaşam Derneği tarafından Bodrum Belediye Meydanı’nda bugün ‘Güvenli Geçiş Yürüyüşü ve Eylemi’ düzenlendi. Dernek Başkanı Ayça Kubat öncülüğünde 40 kişilik topluluk, ellerinde ‘Open Borders Save Passage Now’ (Sınırları açın güvenli geçiş sağlayın) yazılı dövizler taşıdı. Eyleme kentte yaşayan Alman, İngiliz, Kanadalı ve Avustralyalı yabancıların da destek verdiği görüldü. 7 yaşındaki Tuna Akıl, ‘Ege Barışın Denizi’ yazılı döviziyle göze çarptı.

sığınmacilar eylem.jpg2Grup adına açıklamayı yapan Dernek Üyesi Ece Kubat, şunları söyledi: ” “Bugün 27 Şubat 2016’da Avrupa kıtasında ve dünyanın birçok şehir merkezlerinde vatandaşlar bir araya gelerek insan hakları için, mülteci hakları için ayağa kalkıyor. Şu anda aynı anda 33 ülke 120’den fazla şehirde insanlar tek bir yürek tek bir ses olarak sesleniyor. Bizler hemen şimdi Avrupa yetkililerini ve hükümetlerinden korunmaya muhtaç herkese güvenli geçiş yollarının açılması için harekete geçmesini talep ediyoruz. Güvenli geçiş Avrupa‘ya yolculukları sırasında mültecileri koruma demektir. Güvenli geçiş tüm Avrupa ülkelerinde standartlara uygun kabul ve iltica etmek isteyenler mültecilerin haklarında bundan sonra kısıtlama uygulanmaması mültecilerin kişisel eşyalarını yanlarında bulundurmalarına izin verilmesi, aileleri ile yeniden bir araya gelmelerinin sağlanması ve oturma ihtiyaçları sürdüğü sürece bunun sabit olarak sağlanması demektir. Güvenli geçiş, yasal ve emniyetli yollar sınırlarda daha fazla ölüm olmaması gerekir. 27 Şubat 2016’da binlerce insan sesini yükseltiyor ve talep ediyor. Savaş ve çatışmalar barış içinde sonlanana değin bu soruna geçerli insani bir çözüm bulunmalıdır. Güvenli geçiş hareketi olarak insanlık ayıbının son bulmasını ölüm ve kayıpların biran önce önlenmesi için insani çözümlerin harekete geçirilmesini uluslararası anlaşmalara uygun olarak mülteci ve göçmen haklarına saygı gösterilmesini istiyor ve ilgili yetkili herkese tüm hükümetlere tüm Avrupa‘ya sesleniyoruz. Bu savaş ve çatışmaları durdurun. Bu savaş ve çatışmalar sürdüğü sürece mültecilerin hayatları ve onurları ile oynamayın. Onlara kucak açın” dedi.

sığınmacilar eylem.jpg2.jpg3

AYLAN’IN ÖLDÜĞÜ YERDEN DENİZE ŞİŞE İÇİNDE MESAJ

Ardından Bodrum sokaklarında Türkçe ve İngilizce “Güvenli geçiş ne zaman hemen şimdi” sloganı atarak harekete geçen grup, Bodrum Gümrük Alanı önüne kadar yürüdü. Geçen yıl 2 Eylül‘deki faciada ölümüyle mülteci sorunlarına gözleri çeviren 3 yaşındaki Aylan Kurdi’nin minik bedenini kıyıya vurduğu Akyarlar Mahallesi Ali Hoca Burnu’na gidildi. Sığınmacılarla ilgili düşüncelerin yazılı mesajların bulunduğu şişe, denize bırakıldı. Ardından grup, sessizce dağıldı.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.