Anasayfa » Çevre » “YANLI VE GERÇEK DIŞI BEYAN MI?”

“YANLI VE GERÇEK DIŞI BEYAN MI?”

Gündoğan, Kızılburun Caddesi’nde  yapılmakta olan inşaatın çevreye verdiği rahatsızlık, yörede yaşayanları canından bezdirmekle kalmayıp, belediyeye yaptıkları şikayete verilen mesajla ilgili olarak “bu, yasa ve kuralları çiğneyen  inşaat sahibini kollamaya yönelik yanlı ve gerçek dışı beyan değil mi?” dediler.

Gündoğan, Kızılburun Caddesi 408 parselde “Seba İnşaat Manolya” ya ait inşaatın demir, tuğla v.b. malzemeleri yola bırakıldığı ve sıklıkla trafiği engellediği nedeni ile Bodrum Belediyesi’ne şikayette bulunan vatandaş, belediye ekiplerinin müdahelesi ile malzemelerin çekilmesine önce memnun olarak, teşekkür mesajı yolladı. Ancak, ardından belediye tarafından kendisine gelen cevabi mesaj  vatandaşı şaşırtmakla kalmayıp, bu kez öfkelendirdi. Belediyenin mesajı şöyle:

” Söz konusu şikayet ile ilgili yapılan kontrollerde;  inşaata ait  demir, tuğla vb. malzemelerin anayol üzerinde değil , parsele ait terk alanı üzerinde olduğu,trafik açısından sorunun olmadığı ve trafik akışının normal olduğu görülmüş olup, geç saatlere kadar çalıştığı şikayetiyle ilgili akşamları düzenli kontroller yapılacaktır. Bilgilerinize rica olunur.”

Emekli Büyükelçi olan Pulat Tacar “Bu mesaj, beni  yerel yönetimin  gerçeği  saptırarak yansıtması nedeni ile çok  ciddi endişelere sevketti;  güven kaybı içindeyim. Kamu ile ilişkide  en tehlikeli olan da budur.” diyerek, bu kez haber sitemiz aracılığı ile bir duyuru yaptı.

GÜNDOĞAN İNŞAAT

 

YANLI VE GERÇEK DIŞI BEYAN

Sayin ilgililer;

O inşaata ait demir, tuğla vb malzemeler,  anayol uzerinde bulunmaktaydı; yaklaşık bir aydır  trafiğin geçtiği yolun yarısını kaplamaktaydı ;ben her gün o yolu en az iki kez kullanmaktayım ; konutumun giriş yolu orası. O yol  kamu  yoludur. O yoldan çok sayıda araç  geçer.  Kamu yoluna yayılmış olan inşaat  demirlerinin  ve  malzemelerinin  kaldırılması, Belediye görevlisinin nezaretinde yapıldı. Ben  buna bizzat tanık oldum. Nasıl olur  da bize, gözümüzün içine baka baka  “malzemenin ana yol üzerinde olmadığı”   şeklinde gerçek dışı  beyanda  bulunulur ? Bu yasa ve kuralları çiğneyen  inşaat sahibini kollamaya yönelik yanlı ve gerçek dışı beyan değil mi?

Bu  aşamada  su  soruyu sormak istemekteyim:   İnşaat yapılmak üzere ruhsat verilen bir parselin bir bölümü  kamuya terk edilirse, terk edilen alanla o  parsel arasına duvar bile çekilirse, terk edilen alan kamuya ait  olmaz mi? Terk edilen o alan üzerinde  eski sahibinin  kullanma hakkı  kalır mı?  Eski sahip  yola isabet eden o alan üzerine,  demir atelyesi kurabilir mi? Oraya  beton demiri, kum, taş, tuğla yığabilir mi?

Bu inşaatı yapan  şirket, inşaat alanının etrafını, civardakilere zarar vermemek için , çıkarılan cehennemi gürültüyü azaltmak için, etrafa yayılan toprak ve tozu  engellemek için  ve  bahçemize düşen – isabet etmesi halinde yaralayıcı  olabilecek-  küçük kaya parçalarının uçuşmasını önlemek  için   tahta perde ile kapatmak  zorunda değil miydi?

Bu konularda  Belediye ve İçişleri müfettişlerince  TARAF TUTMAYAN-OBJEKTİF  bir   TAHKİKAT yapılmasını  takdirlerine sunuyorum.

Ben sitede  ikamet eden çok sayıda kişinin  tanıklığıi ile  bugüne kadar   yaptığım sayısız şikayetin  doğruluğunu  isbata hazırım.

Yüzyillik ağaçları acımazsızca kestiler. Ülkenin yeşil alanını rant uğruna  yok ettiler. Geçen sonbaharda  başlatılan ağaç kesme işlemini de  şikayet etmiştim. İlgililer gelip müdahele ettiler , zabit tuttular  ve (o zaman) engellediler.  Ağaç katliamını yapanlar bir kaç ay  sonra  ağaç  kesme cinayetine devam eylediler. Ağaç  kesme  sırasında  şikayetimi  duyan bir işçi,  üzülerek ellerini açti ve” ne yapabilirim”  dedi. Onun da gözleri yaşlıydı.

Demir çubukları ile yarısı işgal edilen , inşaat yapılan parselin   arkasına isabet eden yolda, karsıdan gelen vasıtalar nedeni ile bir kaç kez yolun tıkandığını  bizzat   yaşadım. Başımın üstünden geçen  ve  bahçemize  balkonumuza  düşen kaya parçalarını topladım. İnşaatta çalışanlara, sorumlulara iletilmek üzere elden tevdi ettim.

1 Mayis  Emek Bayramı dahil,  Pazar günü çalışılması üzerine de şikayet ettim; Belediye bir Pazar günü  saat 15  civarında  gelip zabıt tutmadı mı?  Sonuçta  ne oldu?  İşkence devam etti.  Konutumun beş-on metre yakınında  sabahtan akşama kadar   temellerimizi sarsan kaya kırması (ağır  şiddet  uygulaması)   bize  cehennemi  yaşattı,  hastahanelere düştük.

Üslubunuz  “rica  etmeğe” odaklanmış  olduğu cihetle, ben  de sizin bilginizi rica ederim.”

Saygılarımla.

Pulat Tacar

Emekli Buyukelci

Cennet Evleri Sitesi

Kizilburun caddesi 70

Gündoğan Bodrum

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.