Anasayfa » Çevre » YENİ ÇEVRE YOLU TARTIŞILACAK

YENİ ÇEVRE YOLU TARTIŞILACAK

Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü tarafından Bodrum’da yapılması düşünülen ‘’ yeni çevre yolu ‘’ projesi tüm yönleriyle panelde ele alınacak. TMMOB Bodrum ilçe Koordinasyonu tarafından 7 eylül Cuma günü Bodrum Ticaret Odası’nda gerçekleştirilecek “Bodrum’un Yol Ayrımı” konulu panele, konusunda uzman öğretim üyeleri ve TMMOB üyesi mühendisler katılacak. Panele katılacak isimler kesinleşti. Buna göre Bodrum çevre yolu projesi ile ilgili olarak düzenlenecek panelde şu isimler konuşmacı olarak yer alacak;

.. Prof.Dr. Ergun Gedizlioğlu (İTÜ İnşaat Fakültesi, Ulaştırma Ana Bilim Dalı )

.. Prof.Dr. Haydar Karabey  (MSGSÜ, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü )

.. Prof.Dr. Adnan Diler(MSKÜ Karya Arştırma ve Uygulama Merkezi Md-Pedesa Kazı Bşk)

.. Ersen Gürsel (Yüksek Mimar)

.. Erhan Öncü  (Şehir Yüksek Plancısı – Muğla Büyükşehir Bel. Ulaşım Ana Planı Danışmanı)

.. Serdal Argen (Şehir Plancısı – Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Şube Müd.)

.. Semra Kutluay  (Şehir Yüksek Plancısı – Bodrum 1/25.000 Çevre Düzeni Plan Müellifi)

.. Levent Kalyon ( Harita Mühendisi – TMMOB Bodrum İKK üyesi)

TMMOB Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu Ulaşım Komisyonu adına konu ile ilgili bir açıklama yapan İnş. Müh. İlhan Özyiğit, yeni çevre yolunu bilimsel bir platformda tartışmak ve geleceğe yönelik oluşturulacak hazırlık çalışmalarına katkı vermek amacıyla düzenlenecek olan panelde kamuoyunun, bilimsel çalışmaların ışığında doğru bir şekilde bilgilenmesini sağlanmayı hedeflediklerini söyledi. Özyiğit, panel sonunda katılımcılar tarafından bir sonuç bildirgesi hazırlanarak kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı.

DOĞA, TARİH, KÜLTÜR VE EKOLOJİ KATLİAMI

İnşaat Mühendisleri Odası Bodrum Temsilcisi İlhan Özyiğit, yarımadanın kalbine hançer gibi saplanacak proje ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Yakın zamanda Torba ile  İslamhaneleri arasında, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü tarafından çevre yolu için 3 alternatifli güzergah belirlenmiştir. Müdürlüğün, Bodrum Belediyesi ve Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan, yapılması düşünülen çevre yollu ilgili görüş istemesi ile TMMOB olarak yapılan çalışmadan haberdar olunmuştur. Bu projenin bir değil birçok açıdan Bodrum Yarımadası’na zararı olacaktır. Yarımada’nın kalbine bir hançer gibi saplanacaktır. Öncelikle, önerilen alternatifli çevre yolu projesi ile ilgili planlama, Aydın, Muğla, Denizli 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı ve Muğla 1/25 bin ölçekli Nazım İmar Planları’nda yer almamaktadır. Önerinin üst ölçekli planların ilke ve stratejilerine uygunluğu tartışmalıdır”

‘ANTİK KENTİN İÇİNDEN GEÇECEĞİ GİBİ GÖÇÜ DE ARTTIRACAKTIR’

“Önerilen alternatifli yol güzergahının önemli bir bölümü, doğal ve arkeolojik sit alanlarından geçmekte olup, korunması gerekli kültür varlıkları, doğal zenginlikler, orman alanları, yaban hayatı, endemik bitkiler, su ve hava kalitesi geri dönülemez şekilde tamamen yok olacaktır. Böylelikle, bölgenin doğal hayatı ve canlı varlıklarının yok olması, ekosisteme önemli ölçüde zarar verecektir. Bu proje ile Bodrum Yarımadası’nda son kalan doğal, kültürel ve biyoçeşitlilik açısından değerli bir alan yok edilerek, yaşam kalitesi kadar, turizm potansiyelini de baltalayacağı kesindir.  Önerilen alternatifli çevre yolu projesi ile belirlenen güzergahın oluşumundan sonra çevrede yapılaşma baskısı kaçınılmazdır.Bu proje ayrıca, zaten had safhada olan Bodrum’a göçü daha da artıracaktır. Bu nedenle önerilen çevre yolu projesinden kamu yararı açısından vazgeçilmelidir. Böylelikle çevre yolunun ilçemizde oluşturacağı çevre katliamı önlenmiş olacaktır”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.