Anasayfa » Politika » “YENİ ÖLÜMLERİN MEYDANA GELMEMESİ İÇİN”

“YENİ ÖLÜMLERİN MEYDANA GELMEMESİ İÇİN”

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Bodrum İlçe Örgütü basın duyurusu ile, “Sur’da, Cizre’de ve ülkemizin birçok il ve ilçesinde yaşanan durum kabul edilebilir ve sürdürülebilir bir durum değildir.” diyerek, taleplerde bulundular. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Bodrum İlçe Örgütü’nün basın duyurusu

Barış İçin;

Ablukaya Son Verilmesini, Güven Ortamının Yaratılmasını,

Hendeklerin Kapatılarak, Demokratik Siyasete Alan Açılmasını Talep Ediyoruz!

Aylardır yüzlerce insanın canından olduğu, şiddetin demokratik siyaseti yıldırmış olduğu, çatışmaların derinleştiği bir süreci yaşıyoruz. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl bir şekilde çözülme umudunu hep birlikte yaşadığımız günlerden sonra, yaşamış olduğumuz bu yeni sürecin toplumsal maliyetinin ağır olduğu günlerden geçiyoruz.

Sur’da, Cizre’de ve ülkemizin birçok il ve ilçesinde yaşanan durum kabul edilebilir ve sürdürülebilir bir durum değildir. AKP iktidarının özellikle Suriye ve bölgedeki gelişmelere bağlı olarak ortaya koyduğu bu yeni savaş siyasetini, sorunlarımızın çözümünde daha büyük sorunlar ürettiğini ve hükümetin girmiş olduğu bu çıkmaz yoldan bir an önce dönmesi gerektiğini her zeminde ifade ettik.

Yeniden girilmiş olan çatışmalı süreçte, yaşamını yitirmiş olan çocuk, yaşlı, kadın bütün sivillerin, ölen asker ve polislerin, devletin şiddeti ve saldırısı karşısında hendeklerin arkasında canından olan gençlerin ölümünden ötürü büyük bir acı hissediyoruz.

  1. Yüzyılda bu yaşananları ve sözde çözüm için ortaya konan bu savaş seçeneğini kabul etmiyor, reddediyoruz. Diyarbakır Sur’da Cizre benzeri, ölüm ve katliamla sonuçlanacağı aşikar olan bir sonucu göre göre seyretmek zorunda kalınmış olunmasından büyük bir huzursuzluk duyuyoruz.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “ablukanın kaldırılması ve normalleşmenin sağlanması için, bütün Diyarbakırlıları Sur’a yürümeye davet etmesini”, Diyarbakır’ın yaşamına ve barışa sahip çıkmasının demokratik adımı olarak görüyor, provokasyona yol açacak girişimler karşısında sağduyulu olunması gerektiğini ifade etmek istiyoruz.

Hükümetin gelinen durumu yeni katliamlara dönüştürmemesini ve halklarımız arasında bu süreçte oluşan duygusal kırılmayı daha da derinleştirerek, geri dönülmez bir noktaya getirmemesini umut etmek istiyoruz.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi olarak;

Bir an önce Sur başta olmak üzere Kürt illerindeki ablukaya son verilmesini, yakılmış, yıkılmış olan yerleşim alanlarının onarılmasını, gerekli güven artırıcı tedbirlerin alınmasına bağlı olarak, hendeklerin arkasında bulunan gençlerin yaşama sahip çıkarak, demokratik siyasete alan açacak bir kararlılık göstermesini bekliyoruz.

Bu süreçte yaşamlarını kaybeden yüzlerce yurttaşa yenilerinin eklenmesini engellemek, sorunun barışçıl ve demokratik bir şekilde çözülmesini olanaklı kılabilmek adına, herkesi sağduyulu davranmaya ve yeni ölümlerin meydana gelmemesi için çaba göstermeye davet ediyoruz.

 

2 Mart 2016

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi

Bodrum İlçe Örgütü

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.