Anasayfa » Güncel » ANTİK KENT TURİZM KİTAPÇIĞINDA VAR AMA GİRİŞ YASAK…ÇÜNKÜ OTEL ALANI İÇİNDE

ANTİK KENT TURİZM KİTAPÇIĞINDA VAR AMA GİRİŞ YASAK…ÇÜNKÜ OTEL ALANI İÇİNDE

Muğla‘nın Ortaca ilçesindeki Pisilis Antik Kentine giriş yasağı protesto edildi.

Ortaca‘nın Sarıgerme mahallesindeki bir otelin sınırları içerisinde bulunan Pisilis Antik Kentine giriş yasağı Ege yolcu motosiklet grubu tarafından protesto edildi.

Antik kenti gezmek istediklerini belirten gruba, otel yetkilileri bakanlık izni olmadan içeri girişin yasak olduğunu söyledi.

Yurt dışında ve Türkiye‘de birçok bölgeyi gezip gördüğünü söyleyen motorcu grubundan Figen Yılmaz, “İnsanlar heyecanla burayı görmek istiyor ama giremiyoruz. Bu durumdan dolayı şaşkın ve üzgünüm” diye konuştu.

mugla-da-antik-kent-icin-protesto-8181028_x_o

 Pisilis Antik Kentini gezmek için eşiyle geldiğini belirten Umut Yalçın da, “İçeriyi görmeyi umut ediyorduk. Antik kent özel bir mülkiyet alanı içinde kaldığı için göremedik.Türkiye‘de bunun gibi daha birçok yerin istimlak edilerek, halkın ve ülkemizi gezmek için gelen turistlerin görmesine engel olunmasına bir türlü anlam veremiyoruz” dedi.

Yılın 12 ayında bölgeye gelen insanları gezdirdiklerini belirten Ege Yolcu Motosiklet Grubu Başkanı Nadir Şahin de, şunları söyledi:

“Gelen misafirleri Kaunos’a götürdük, Köyceğiz‘de kaplıcalara götürdük. Ortaca‘da Pisilis Antik kentini gezdirmek istedik. Valilik, kaymakamlık ve belediyemizin yayınlamış olduğu tanıtım kitapçığında burası yer alıyor. Ne yazık ki özel bir otelin alanı içerisinde kalan antik kent ziyarete kapalı. Ortaca Kaymakamı Fatih Ürkmezer’e konuyu aktardım. Belediye Başkanımız Hasan Karaçelik‘te konuya vakıf, onların girişimi ile Bakanlıkla yapılacak bir istişare sonucunda umarım Pisilis Antik Kenti turizme kazandırılır.”

Şahin, bölgeye gelen turistlerin ve yerleşik yabancıların durumdan şikayetçi olduklarını da sözlerine ekledi.

Grup, Pisilis Antik Kentinin önünde alkışlarla protesto gösterisi yaptıktan sonra dağıldı.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.