Anasayfa » Çevre » BİLGİ SAHİBİ OLMADAN, FİKİR SAHİBİ OLUNMAZ…31 MAYIS SALI OASİS’TE

BİLGİ SAHİBİ OLMADAN, FİKİR SAHİBİ OLUNMAZ…31 MAYIS SALI OASİS’TE

Bodrum Kent Konseyi; Sazköy-Akdam Bölgesi’nde yapılması planlanan “Katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesisi” ile ilgili,  31.05.2016 Salı Saat 16.00 da, Oasis Nurol Kültür Merkezi’nde Muğla Büyükşehir Belediye yetkilileri tarafından bilgilendirme toplantısı düzenliyor.

Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından  11.03.2013 de   Sazköy-Akdam Bölgesi’nde,  “Katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesisi” yapılması için Bodrum Turizm Altyapı Hizmet Birliği (BOTAB) adına izin verilmiş  ve protokol yapılmıştı. Tahsis edilen alanın arkeolojik ve sit alanını da içinde barındırması nedeni ile süreç uzamış ve proje için hibe edilen paralar, geri dönerek başka ile gitmişti.

6931 ADET AĞAÇ KESİLECEK

2014 yılında, Muğla Büyükşehir olması ile birlikte, projenin uygulanması  belediyeye geçmiş oldu. 0.01.2012 de “ÇED Gerekli Değildir” kararı verildiğine dair yazı ve koordinatlar Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 13.03.2014 tarihinde yapılmasında sakınca olmadığına dair yazısı ile ve Çevre Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü oluru ile, Milas Orman Genel Müdürlüğü’ne Tesis yapımı için saha teslimi  19.01.2015 yapılmış olup, teslim edilen sahada 1,2,3 kapalı koru ormanında 6931 adet, 513 m3 ağacın kesileceği,   Orman Genel Müdürlüğü Muğla İşletme Mdr. İzin ve İrtifak Şube Müdürlüğünce açıklanmıştır.

Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp ve Muğla Milletvekili Nihat Öztürk,  Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan tesis için  “Saz Köy’deki Akdam’a yapılacak tesis ‘sözde’ katı atık depolama tesisi, bize göre ‘vahşi depolama’ alanı. Biz bu projeye hayır diyoruz. Projeye karşı değiliz, yapılacağı yere karşıyız. Burası daha önce belirlenen yer değil.” diyerek, 7 bin ağacın kesilmesine karşı çıkan yöre halkının yanında olduklarını ve projenin durdurulması için imza kampanyası başlattıklarını açıklayarak,  Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yaptıkları ihaleyi açıklamasını istediler.

BİLGİ SAHİBİ OLMADAN, FİKİR SAHİBİ OLUNMAZ 

Bodrum Kent Konseyi, konu ile ilgili görüş bildirebilmesi için önce bileşenlerini her konuda olduğu gibi bilgilendirmeleri gerektiğini ifade etmişti. Projenin uygulanış biçimini anlatmak ve sorulara cevap vermek üzere, yetkili kurum olan Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkililerini ve bütün bileşenlerini ve ilgi duyan vatandaşları , 31.05.2016 Salı Saat 16.00 da, Oasis Nurol Kültür Merkezi’nde düzenleyeceği toplantıya davet ediyor.

 

23.05.2016                                                                                                                                                                                                                                                                            Sayın İlgili,

Sazköy-Akdam Bölgesinde yapılması planlanan katı atık depolama tesisleri hakkında 31.05.2016 Salı günü saat 16.00 da, Oasis Nurol Kültür Merkezinde Büyükşehir Belediye yetkilileri bilgilendirme yapacaklardır.

Değerli katılımlarınızı bekleriz.

 

Hamdi Topçuoğlu

Bodrum Kent Konseyi Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.