Anasayfa » Çevre » BİR TEMA VAKFI GÖNÜLLÜSÜ’NÜN KALEMİNDEN

BİR TEMA VAKFI GÖNÜLLÜSÜ’NÜN KALEMİNDEN

Ben TEMA Vakfı Gönüllüsüyüm.
Güdülen mi,örgütlü toplum mu sorusu sorulduğunda,kim güdülmek ister ki? Hemen herkes bir çırpıda ve hevesle tabiî ki örgütlü toplum der.
Sonra başlar ama’lar-fakat demeler ve bahaneler, bir kısmı da haklıdır.Sebepleri de eskilere dayanır.
Yıllardır iktidarların üzerinde çelişkisiz anlaştıkları konuların başında toplumun örgütsüzlüğüne gösterilen ilgi ve çabalarıdır.Çok da başarılı olmuşlardır.
Buna karşı her türlü yaşam şikayeti olan veya örgütlü olma çabası içinde olanlar ne yaparlar,ne düşünürler?
Türkiye’nin sivil itaatsizliğine çağrı yapan sivil toplum örgütlerini sıralayarak yerimizi tayin etmek istersek; şimdi sormak lazım! Ben neredeyim?
Cevaplama dan önce yine ve bıkmadan, genel doğruları içeren, “zaman kaybını” düşünmeksizin “kalıplarla sabit” tekrarların altını bir daha çizmek mi gerekir?
*Demokrasiyi yaşanır ve kalıcı kılan hiç kuşkusuz onun katılımcı özü Sivil Toplum Kuruluşlarıdır.
*Demokratik Sivil Örgütlenmeleri bir yaşam biçimi olarak içselleştirilmelidir.
*Demokrasiyi özürlerinden kurtarmanın tek yolu toplum dinamizminin temsil yeri olan sivil örgütlenmeleridir
*Toplumda bireylerin değil örgütlerin sesi yükselmelidir.
*Günümüz insanı düşünen konuşan ve örgütlü insanlardır.
Bu bilinenleri tekrar ettikten sonra, BEN NEREDEYİM !
TEMA Vakfı 24 yıl önce kuruldu,günümüze geldi.Genelde toplumun bildiği saygı duyduğu bir sivil toplum kuruluşu.Ve bulunduğu kulvarda dünyada ikinci örneği yok.
Her şeyden önce TEMA Vakfı değerlendirilirken unutulmaması gereken ,bu ülkenin o zamanki kendine özgü iç dinamiklerinin ve yasalarının el verdiği ölçüde yaşama geçirilmiş olmasıdır.
Vizyonu,misyonu ve temel değerleri bellidir.
Sürdürülebilir yaşam ilkesiyle doğal varlıkların korunmasında;ülkenin ve dünyanın geleceğinde söz sahibi olan topraktan gelen toplumsal barışı sağlayan,bilinçli,halkla bütünleşen öncü bir Sivil Toplum Kuruluşudur.
Güvenirlilik,saygı,şeffaflık,gönüllülük,yaratıcı katılımcılık,siyasi tarafsızlık,herkesi kucaklama ve bilimsellik temel değerleri ile ,
– Erozyon,çoraklaşma.çölleşme,kirlilik,hatalı tarım teknikleri ve amaç dışı arazi kullanımı önlemek,
– Doğal varlıkların tahribine yönelik,ulusal ve uluslar arası her türlü idari,siyasi ve ekonomik baskılara karşı mücadele etmek ve sorunlara çözüm üretmek,
– Biyolojik çeşitlilik,toprak,su ve diğer doğal kaynakların korunması,verimli kılınması ve sürdürülebilir yönetimi gerçekleştirmek,
– Doğal varlıkların korunmasına yönelik politikaların,hükümetlerce üretilmesini,gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını,uygulanmasını ve uluslar arası anlaşmalara uyulmasını sağlayacak,
bilinçli ve etkin kamuoyu oluşturmak amaç ve çabasıyla ülkemizin her köşesinde çalışmalarına devam etmektedir.
TEMA Vakfı 24 yıldır uzun solukla, destekleyenleri ve gönüllüleri ile toplumun örgütlü olmasında saygın bir örnek oluşturuyor.
Kocaman nüfuslu toplumumuzda keşke Sivil Toplum Kuruluşlarımızın sayısı daha çok olsa,ve herkes ben neredeyim sorusuna daha da rahat cevap verebilse.
Ben TEMA Vakfı Gönüllüsüyüm,
Örgütlü Olmak Her Derde Devadır…
Haluk Ortaç

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.