Anasayfa » Çevre » CAN KAYBI YOK..PEKİ BODRUM’UN CANI YOK MU?

CAN KAYBI YOK..PEKİ BODRUM’UN CANI YOK MU?

Bodrum’da dün sabah saat saatlerinde başlayarak, akşama kadar süren ve  son yılların en şiddetli  sağanak yağışı sonucu, büyük bir sel felaketi yaşandı. Can kaybı olmamasına şükür edilirken,  “Bodrum’un da bir canı yok mu” diyoruz?

Kaymakam Gödekmerdan tarafından yapılan açıklamada, Eylül ayı yağış ortalamasının 10 mililitre iken 16 kat fazla yağış düştüğü ve ilk belirlemelere göre yağış miktarının 160 mililitreyi aştığını, can kaybı yaşanmadığını ifade edildi. Birçok yol ve altyapı tesisi kullanılamayacak hale geldi. Maddi, manevi büyük kayıpların yanı sıra çok sayıda sokak hayvanı da telef oldu. Deyim yerinde ise “taş üstüne taş kalmadı”. Son yıllarda hızla betona teslim olan, Yokuşbaşı’ndan başlayarak ağaçların yok edilerek devasa otellere “turizm” adına peşkeş çekildiği bu memleketin, yani Bodrum’un “canı” yok mu hiç?

MUĞLA’NIN BODRUM İLÇESİNDE SABAH SAATLERİNDEN İTİBAREN ETKİLİ OLAN SAĞANAK YAĞIŞ SELE DÖNÜŞTÜ. ONLARCA EV VE İŞ YERİ SULAR ALTINDA KALIRKEN ADETA NEHRE DÖNEN YOLLARDAKİ ARAÇLAR TALAŞ GİBİ SÜRÜKLENDİ. (MEHMET CAN MERAL/MUĞLA-İHA)

KOCADON: BU BİR AFET

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, bugüne kadar böyle bir felaket yaşamadıklarını söyledi. Başkan Kocadon, sabaha kadar tüm ekiplerin uyumadan çalıştığını belirterek, “Bodrumluyum. Ben böyle bir felaket görmedim. Bunun adı aslında tam bir afet. Bodrum şu anda savaş alanı gibi. Sabaha kadar çalıştık. En büyük desteği de özel sektörden görüyoruz. Özel sektör hem işçi hem de araç bakımından bize çok destek oluyor. Bayram öncesi bunu yaşamamız üzücü. Ancak en büyük tesellimiz tek bir can kaybının olmaması. Büyükşehir belediye başkanımız şu anda buraya geldi ve kriz masası oluşturduk. Bodrum’u acil olarak bayrama hazırlayacağız. Ancak Bodrum’un alt yapısının büyük bir bölümü hasar gördü. Onlarca araç ev ve işyeri sular altında kaldı. Benim de otelim ilk kez sular altına kaldı. Şu anda hasar tespit çalışmalarını sürdürüyoruz” dedi.

Bodrum Belediyesi ekipleri temizlik çalışmalarına başlarken, Muğla Büyükşehir Belediyesi, AKUT ve AFAD ekipleri de çalışmalara başladı. Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğünde  Kriz masası kuruldu. Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan Başkanlığında ve Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Alkan, Meclis üyesi Niyazi Atare, Muğla Büyükşehir Belediyesi, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, ilgili daire amirlikleri ve Akut ilçe genelinde yaşanan felakette vatandaşların mağduriyetini gidermek için toplandı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de Bodrum’a gelerek bir kriz masası oluşturdu.

 

Bod-sel-157-480x640Bodrum Yarımadası’nın birçok bölgesinde yaşanan sel felaketi sırasında bazı vatandaşlar araçlarında mahsur kaldı, istinat  duvarları yıkıldı, ağaçlar, elektrik direkleri devrildi. Yollarda bulunan asfaltlar büyük hasar gördü, Bodrum Yokuşbaşı, Çarşı, Kale caddesi, Azmakbaşı, Kumbahçe plajı, Yokuşbaşı, Azmakbaşı, Atatürk Caddesi, Konacık, Bitez’de  çok sayıda hususi, ticari araç motorsiklet sel sularına kapıldı. Bazı araçlar ev ve işyerlerine çarparak zarar verdi. Turgutreis, Bodrum’un birçok yerinde, Oasis AVM gibi birçok yerde  esnaf tüm mal varlığının zarar gördüğünü ifade etti. Sahilde yer alan işyeri ve konutlarında masa sandalyeleri denize sürüklendi.

Görgü tanıkları sel sularının etkisi ile Bodrum Yokuşbaşı Köprübaşı mevkisin de birçok aracın köprüden aşağıya düşerek Azmakbaşına doğru sürüklendiğini söylediler.

Sel suları nedeniyle vatandaşların araçları, konut ve işyerlerinin yanı sıra, Bodrum da alt yapı ve üst yapısı çok büyük zarar gördü. Yağmur başlaması ile şehrin birçok yerinde uzun süreli elektrik arızası nedeniyle elektrik verilemediği için vatandaşlar mağdur oldu. Yollar da bir süre ulaşım sağlanamadı.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.