Anasayfa » Çevre » HDP “BAŞKANDAN ACİL KORUYUCU SAĞLIK ÖNLEMLERİ SÖZÜ ALDIK”

HDP “BAŞKANDAN ACİL KORUYUCU SAĞLIK ÖNLEMLERİ SÖZÜ ALDIK”

HDP Muğla İl Örgütü yöneticileri,  HDP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Beyza Üstün ve Muğla Milletvekili Adayları Bodrum’da selden etkilenen esnafı  ziyaret etti.

HDPli heyet, çarşı esnafının bayramını kutlarken, Bodrum’da meydana gelen sel felaketi dolayısıyla esnafa geçmiş olsun dileklerini de iletti. Heyet, Bodrum Kent Konseyi gönüllülerinin sığınmacılara yemek dağıtımında esnasında sorunlarını dinleyerek, dayanışma mesajları iletti.

Bodrum Belediye Başkanı  Mehmet Kocadon’u telefonla arayan HDP Milletvekili  Prof. Dr. Beyza Üstün, heyetin gözlemlerini ve çözüm önerilerini aktararak, bu durumun takipçisi olacaklarını iletti.

HDPİstanbul milletvekili Prof. Dr. Beyza Üstün, “Ülkemizde her geçen gün afet olarak isimlendirilen, ancak esas olarak sermayenin fütursuzluğu, yani rant nedeniyle gelişen sel baskınları can ve mal kayıplarına sebep oluyor. Dün Artvin’de, Hopa’da meydana gelen sel sonucunda birçok canımızı kaybettik; bunun sebebi yağmurun çok yağması gibi bir doğal afet değildi. Bunun nedeni aslında son derece basitti. Bodrum’da da bu basit nedenle karşı karşıyayız. Bodrum’da kısmen de olsa yaşanan bu felaketin esas nedeni şehir planlamasının doğayı hiçe sayarak yapılması ve bu gerçek dışı planların süratle ve yaygın olarak uygulanmaya konması. Su dağlardan denize kavuşmak üzere kendisine hangi yolu çizerse, yatağını nasıl oluşturursa, çok uzun yıllar boyunca aynı yatakta akmaya devam eder. Siz bu yatağı ıslah etmeye kalkarsanız, ki dere yatağının ıslahı diye bir şey yoktur, üzerine ister yol olarak, ister bina olarak silme beton dökerseniz, o su bu betonu da kırar geçer. O suyun denize kavuşması gerekiyor, sulak alanlar olarak yaşamı devam ettirmesi gerekiyor; yani doğa insan tarafından istila edildikçe kendi öz savunmasını yapmak zorunda. Bütün dünyada neredeyse bir kıyamet habercisi olarak ilerlemekte olan iklim değişikliği de dikkate alındığında, kendimiz için önlemler almanın başında doğa ile eşitlenmek, eşit kardeş olmak geliyor. Eşit kardeş olmadan ne doğa bizi anlar ne de biz doğayı anlarız. İklim değişikliği ile baş etmek için kendimize ille de sıcak ya da serin evler inşa etmek zorunda değiliz. Önce bir bakalım doğa ne diyor? Artvin, Hopa, Bodrum ve daha nicelerinde yaşanan bu felaketler aracılığıyla doğa bize ‘Ben size zarar vermek değil, yaklaşmakta olan esas felaketin küçük bir provasını sunmak istiyorum şimdilik’ diyor” dedi.

Prof. Dr. Beyza Üstün sözlerine, “Bugün heyetimizdeki doktor arkadaşlarımızla da gözlemlediğimiz en acil sorun sağlıkla ilgili. Yokuşbaşı Camii’nin de bulunduğu, dere yatağı üzerine inşa edilen bu sokaktaki alt yapının üst düzeyde zarar görmüş olması sonucunda, benim de bir çevre mühendisi olarak ilk önce fark ettiğim şey kanalizasyon suyunun bu sokağa yayılmakta olduğu. Kokuyu duymamak mümkün değil, konuya bir miktar hakimseniz bu kokunun ne anlama geldiğini bilmemek mümkün değil. Bu manzara ve bu koku, burada lağım suyunun bulunduğuna, bunun da sonucunun salgın hastalıklar olduğuna işaret ediyor. Sokak sakinleri elleri ve ayakları çıplak olarak bu pis suyun ve çamurun içinde kalan son şeylerini kurtarmaya çalışıyorlar. Konuştuğumuz neredeyse herkesin gözü yaşlı, dili feryatlı. Dükkanının önünde çaresiz çökmüş kalmış esnaf var. Hadi sel geldiği anda insanın canını almadı, ama bu insanlar mal derdine mi düşsün, yoksa bundan sonra can derdine mi? Bence, bu sokak ya da mahalle ile sınırlı olsa bile burada ciddi bir salgın hastalık riski var.  Yerel yönetim her ne kadar ‘milli’ iktidara bağlı olsa da artık, en azında bunun için yapabilecekleri var. Biz buna ‘öz savunma’ diyoruz. Bugün Bodrum Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kocadan ile de aynı şeyi konuştuk. Evet, MUSKİ kanalizasyon vb’nden sorumlu; evet Büyük Şehir yönetimi ile de görüşmelerimiz sürdüreceğiz, ama küçük yerel yönetimin de yapabileceği gerçek şeyler var. Öyle ya da böyle kendi sağlık örgütlenmesini harekete geçirerek bu mahalle ve sokakların sakinlerine acil koruyucu sağlık önlemlerini ve salgın hastalıklara karşı bağışıklama hizmetlerini olağanüstü durum gereğince etkin hale geçirebilir. Sayın Kocadon’a en esaslı ve acil önerimiz de bu oldu bugün. Sağolsun, kendisinin bizzat takipçisi olacağı sözünü de aldık. Biz de bu sözün takipçisi olacağız” şeklinde devam etti.

HDP Muğla İl Heyeti, Bodrum ilçe ziyaretini, bayram tatilinin akabinde Muğla Tabip Odası, Muğla genelindeki tüm merkezi ve yerel sağlık işleri mercileri ile iletişime geçeceğini vurgulayarak ve gözlemlerini İlçe Örgütü binasında öncelikle üyeleri, dostları ve gönüllüleri ile paylaşıp, ardından tüm iyi dilekleri ve barış temennileri ile bayramlaşarak sonlandırdı.

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.