Anasayfa » Politika » KOMŞU’YA SIĞINMACILARLA İLGİLİ TEHDİT GELDİ…

KOMŞU’YA SIĞINMACILARLA İLGİLİ TEHDİT GELDİ…

Avrupa Birliği,Yunanistan’a sınır kontrollerini sıkılaştırması için 3 ay süre tanıdı. Koşulların yerine getirilmemesi halinde, Yunanistan’ın 2 yıllığına Schengen bölgesinden çıkarılacağı belirtildi.

Avrupa Birliği, son aylarda iyice artan mülteci trafiğinden ötürü Yunanistan’a sınır kontrolünü sıkılaştırması ve Avrupa’ya geçişlerde sınır güvenliğini artırması için 3 aylık süre tanıdı. Aksi halde AB ülkelerinin Yunanistan’a sınır denetimi getireceği uyarısında bulunuldu.

Habertürk’te yer alan habere göre, Avrupa Konseyi tarafından yapılan basın açıklamasında, geçtiğimiz yıl Yunanistan’dan 1 milyon mültecinin giriş yaptığı ve kasım ayından bu yana ülkeye giren göçmenlerin kayıtlarında, kontrollerinde ve parmak izi sisteminde eksiklikler görüldüğü belirtildi.
Konsey, “Yunanistan’ın öncelik ve aciliyet meselesi, raporda belirtilen eksiklikleri gidermesidir” ifadesini kullandı.
1 MİLYON SIĞINMACININ KAPISI
Yunanistan’ın yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde Avrupa Komisyonu, diğer devletlere, Yunanistan’la olan sınırlarında geçici kontroller getirilmesi tavsiyesinde bulunacak.
Yunanistan’ın, 2 yıla kadar (4 defa her 6 ayda bir yenilenecek) geçici olarak Schengen dışı kalabileceği ve diğer Schengen ülkelerinin Yunanistan’a sınır kontrolü uygulayabileceği belirtildi. Son 1 yıl içerisinde Yunanistan üzerinden Avrupa’ya 1 milyon civarında mülteci geçiş yaptı.
Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.