Anasayfa » Ekonomi » SATMIYORUM, SATILIK DEĞİL!!!

SATMIYORUM, SATILIK DEĞİL!!!

Türkiye’deki marinasını, villalarını sattığı ve işlerinin kötü gittiği iddialarına cevap veren Azeri iş adamı Mübariz Mansimov, “Burada yaşıyoruz, gitmeyi hiç düşünmedik. Turizmde küçüleceğiz ama esas işimiz denizcilikte büyüyeceğiz.” dedi. Bodrum’daki otel ile Palmarina’nın satılmayacağını belirten Mansimov, yalnızca İstanbul’da bulunan Edition Hotel’i satarak şehir otelciliğinden çıkacaklarını ifade etti.
Azeri Kökenli iş adamı Mübariz Mansimov, 1998 yılında Türkiye’yi üretim üssü olarak seçti. Sahibi olduğu Palmali Grubu Türkiye’de kısa sürede adını duyurdu. 2007’de Türk vatandaşlığına geçerek ‘Gurbanoğlu’ soyadını da alan iş adamı, dünyanın en büyük deniz taşımacılığı filolarından birinin sahibi. 170’i kendisine ait, tamamı 270’i bulan gemileriyle Karadeniz petrol taşımacılığının en büyük ismi Mübariz Mansimov’un bir süredir işlerinin iyi gitmediği, otellerini, marinasını sattığı ileri sürülüyor.

Hürriyet’ten elif Ergu, 2015 yılında Forbes’ın en zenginler listesinde yer alan, 2013-2014’te Türkiye’nin en zengin ilk 10 isminden biri gösterilen Mübariz Mansimov’la iddialara dair bir söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşinin ilgili kısmını sizlerle paylaşıyoruz:

 palmarina.jpg2Türkiye-Rusya arasında yaşanan gerginlikten sonra sizin de işlerinizin bozulduğu, birçok işinizi, mülkünüzü devrettiğiniz konuşuluyor. Doğru mu?
Global bir dünyadayız. Yaşanan krizler bize hiç dokunmadı demek mümkün değil. Kriz keşke hiç olmasaydı. Kim bu krizden çok etkileniyor, kime çok dokunuyor bilemeyiz. Biz de etkilendik ama o çıkan haberler doğru değil.
Türkiye’yi terk edeceğiniz de söylendi. Gidiyor musunuz?
Her şeyden önce biz Azeri Türküyüz, kaçacak yerimiz yok, burada yaşıyoruz, başka gidecek yerimiz de yok, gitmeyi hiç düşünmedik. Rusya’daki şirketimiz 20 yıllık şirket. Oradaki şirket tamamıyla Rus kanunlarıyla kurulmuş, oraya vergi ödeyen bir şirket. İşlerine de devam ediyor.
15 MİLYON DOLAR CEZA
Rusya’daki şirketinize vergi cezası geldi mi? Size ceza kesildiği, işlerinizin o yüzden de eskisi gibi olmadığı yazıldı…
Bir uygulama yapılmaya çalışıldı. Biz de mahkeme yoluna başvurduk. Ve sonuçta kazandık. 2 yıl sürdü süreç. Bizce hayal edilmeyecek rakamlar düşünülmüş. 8.5 milyar rubleden 1 milyar rubleye düştüler. Yani 108 milyon dolardan, 15 milyon dolara düştüler.

‘İŞLERİMİZİ KAPATMADIK’

Burada kapattığınız bir işiniz yok mu? 
Yok. Daha önce de bu ofisimize geldiniz buradayız. Palmalife duruyor, Bodrum’daki otelimiz ve Palmarina duruyor.
Lukoil’in sahibine sattığınız şeklinde haberler çıktı…
Ağzı olan konuşuyor. Yok böyle bir şey. Boş boş konuşuluyor.  Çok yalan haber yapıldı.
Uçak düşürme kriziyle ortaya çıkan sorun size nasıl yansıdı? 
Tüm iş sektörü nasibini alıyor bundan. 2 büyük devlet ortak nokta bulmalı. Tarih boyu komşu ve iyi anlaşmış devletler. Çok sayıda yatırım yapıldı karşılıklı. Turizm açısından da Ruslar çok önemli.

‘ŞEHİR OTELCİLİĞİNDEN ÇIKACAĞIZ’

Türkiye’de neyi satacaksınız? 
Turizm işinden çıkacağız. Marinacılıktan ve Bodrum’daki otelden bahsetmiyorum. İstanbul’daki otel yatırımımızı satıyoruz. Şehir otelciliğinden çıkacağız. Umarız kârlı bir marjla çıkarız. Bir Singapurlu Grup ile anlaşma imzalamak üzereyiz.
‘YALNIZCA EDITION HOTEL’İ SATACAĞIZ’
Evlerinizi, villarınızı bile sattığınız yazıldı. 
Kim almış? Almış olan biri varsa çıksın. Yalnızca The Edition Otel satılık… Kendime ait hiçbir mülküm satılmadı.
‘PALMARİNA SATILIK DEĞİL’
“Ferit Şahenk ile ortak her işi yaparım” derdiniz; Doğuş Grubu’na satacağınız ya da ortak olacağınız bir işiniz var mı? 
Ferit Şahenk beğendiğim, sevdiğim bir iş adamı, abim. Biz Bodrum Palmarina’da büyük yatırım yaptık.
Marina’yı Ferit Şahenk alabilir mi? 
Yok hayır. Zaten oranın hepsi kendisinin. Oradaki markaların çoğu Doğuş Grubu’nun. İşlerinden de çok memnunlar. Palmarina da satılık değil. Bodrum’daki oteli de satmayacağız.
Satacağınız tek yer The Edition Otel mi? 
Başka bir yeri satmak şu anda gündemimizde değil ama ben bir iş adamıyım. Çok iyi teklif gelirse her şeyi de satabiliriz denizcilik dışında. Çünkü denizcilik ana işimiz.”
Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.