Anasayfa » Ekonomi » “THY BODRUM’A GÜNLÜK TARİFELİ UÇUŞ PLANLAMALI”

“THY BODRUM’A GÜNLÜK TARİFELİ UÇUŞ PLANLAMALI”

Turizm Eski Bakanı Bahattin Yücel, turizmde alınacak önlemler arasında “Türk Hava Yolları reklam filminde yaptığı gibi Metropolis gibi hayali şehirlere uçmak yerine Antalya, Bodrum ve Dalaman’a günlük tarifeli uçuş planlamalı’ diyerek, hızla kriz yönetimi oluşturulması gerektiğini söyledi. 

 

Hükümetin turizm politikalarını yetersiz bulan Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel ise bu yılki kaybın yüzde 50 civarında olacağını belirtti. Yücel, önlemlerin hızla alınmaması halinde Türk turizminin 2016 yılında can çekişeceğini söylerken, ‘‘Yabancı turistin 15-20 milyon seviyesine gerilemesi kaçınılmaz. Türkiye’ye gelen turist 600 dolar harcıyor. Bu da demek oluyor ki turizm gelirli 12-15 milyar dolara gerileyebilir.” ifadelerini kullandı.

Turizm sektörünün tüm temsilcileri, krizden çıkış yolları arıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, turizm geliri, 2015’te bir önceki yıla göre yüzde 8,3 azaldı ve 31 milyar 464 milyon 777 bin dolara geriledi. Gelirlerdeki kayıp, üç milyar dolar civarında oldu. Yabancı turist sayısı ise 35 milyon 850 binden, 35 milyon 592 bine düştü.

Sektör temsilcileri, alternatif pazarlara yönelirken, umutlar büyük ölçüde yerli turiste bağlanmış durumda. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu’nun ‘Türkiye turistiyiz’ kampanyasını desteklediğini belirterek, “ Bu sene yurt dışına tatile gitmeyin, bütün turizm faaliyetlerinizi yurt içinde yapın’’ açıklamasında bulundu.
BAHATTİN YÜCEL: TÜRK TURİZMİ BU YIL YÜZDE 50 KAYIP YAŞAR
Turizm Eski Bakanı ve Turizm Araştırmaları Derneği Başkanı Bahattin Yücel ise, Türklerin tatillerini yurt içinde geçirmesinin dahi turizmin karşı karşıya kaldığı sorunlara çare olamayacağını söylüyor.
Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Yücel, ‘‘Türkiye’den 2015’te yurt dışına satılan paket tatil programı 1 milyondan az. Bunların tümü tatillerini Türkiye’de geçirse bu kimi kurtaracak? Türkiye’nin bu yıl turizmde yüzde 50 civarında kayıp yaşaması muhtemel. Rusya’dan 5 milyon turist geliyordu. Diplomatik kriz olmasa dahi bu ülkenin yaşadığı ekonomik kriz yüzünden gerileme olacaktı. Şimdi bu pazarda gelir düzeyinde en az yüzde 75 kaybedeceğiz. Bu pazarın yüzde 60’ını Türk şirketleri kontrol ediyordu. 1,5-2 milyar dolar ciro yapan şirketler vardı. Şimdi durum felaket. Sultanahmet saldırısından sonra Almanya pazarı çöktü. İskandinav ülkeleriyle İsviçre de bıçak gibi kesilir’’ diye konuşuyor.
ARAP TURİSTLER ÇARE OLUR MU?
Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Fahad Al Fehaid, geçtiğimiz yıl 2 milyon 400 bin olan Arap turist sayısının 2016’da artış göstereceğini söylemişti. İngiliz Times gazetesine konuşan Thomas Cook’un CEO’su Peter Fankhauser ise Türkiye’ye dönük kapasitelerinin yüzde 29’unu başka destinasyonlara kaydırdıklarını, ancak fiyatların yüzde 10-15 düşmesi halinde Türkiye’nin yeniden tatil rotası olabileceğini belirtmişti.

YÜCEL: İNGİLİZLER FİYAT KIRMA POLİTİKASI YÜRÜTÜYOR

Bahattin Yücel ise, İngilizlerin fiyat kırma politikası güttüğünü, Arap turistlerin de Türkiye’nin açığını kapayacak potansiyelin uzağında olduğunu savunuyor.
Yücel’e göre, yalnız Rusya’yla yaşanan gerilim ve IŞİD saldırıları değil Güneydoğu’daki terör ve şiddet olayları, Ege’deki mülteci ölümleri ve gazeteci tutuklanmaları da Batı’daki Türkiye algısını çok olumsuz etkiliyor.
Yücel, ‘‘Gazeteciler hapiste, Ege Denizi’nde her ay yüzlerce insan kadın çocuk demeden ölüyor. Güneydoğu’da günlerdir şiddet var. Kentlerde adeta savaşa yaşanıyor. Bu sürekli dünya televizyonlarında yayınlanıyor, Türkiye savaşla anılan bir ülke haline geldi. Bugün dinamik tanıtım yapalım denirken turizm ve Türkiye algısı adeta dinamitleniyor’’ diyor.
KRİZİN AZ HASARLA ATLATILMASI İÇİN NELER YAPILMALI?
2016 yılı ocak ayı itibariyle Yunanistan’ın yüzde 30, İspanya’nın yüzde 18 arttığına dikkat çeken Yücel, Rus turistlerin de eski göz ağrıları Bulgaristan ve Macaristan ile Karadağ’a gitme hazırlıkları yaptığını söyledi.
Yücel, tüm bu manzaraya rağmen Türkiye’nin turizmde yaşayacağı krizin etkisini azaltma şansı bulunduğunu görüşünde.
Yücel, ‘‘Hükümetin okulları bölgesel olarak farklı tarihlerde tatil ederek iç turizmi hareketlendirmeli, şirketlere personel tatil harcamalarına vergi indirimi uygulamalı, bölgesel markalaşmaya ve ürün hazırlamaya ağırlık verilmeli, Türk Hava Yolları reklam filminde yaptığı gibi Metropolis gibi hayali şehirlere uçmak yerine Antalya, Bodrum ve Dalaman’a günlük tarifeli uçuş planlamalı, hızla kriz yönetimi oluşturulmalı, işletmelerdeki çalışanları korumak için ücretliler adına ödenen SGK ve vergilerin kriz boyunca, faizsiz ertelenmeli’’ önerilerini sıraladı.
‘TURİST SAYISI 15-20 MİLYONA, TURİZM GELİRİ 12-15 MİLYAR DOLARA GERİLEYEBİLİR’

Bu önlemlerin hızla alınmaması halinde Türk turizminin 2016 yılında can çekişeceğini söyleyen Yücel, ‘‘Yabancı turistin 15-20 milyon seviyesine gerilemesi kaçınılmaz. Türkiye’ye gelen turist 600 dolar harcıyor. Bu da demek oluyor ki turizm gelirli 12-15 milyar dolara gerileyebilir. Yalnız bu olmaz. Antalya, Fethiye ve Kuşadası can çekişeceğinden buralarda ciddi bir istihdam daralması olacak. Bu insanlar İstanbul gibi büyük kentlere göç edecek’’ diye konuştu.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.