Anasayfa » Kültür - Sanat » SANATÇILAR ARTIK ZOR ŞARTLARDA YAŞAMASIN ! SANATÇI KÖYÜ KURULACAK

SANATÇILAR ARTIK ZOR ŞARTLARDA YAŞAMASIN ! SANATÇI KÖYÜ KURULACAK

Bodrum’un çıkışında bulunan Boğaziçi Mahallesi’ne, sanatçıların zor günlerinde, ücretsiz olarak barınabileceği, sağlık ve sosyal hizmet alabileceği bir Sanatçı Köyü kurulacak.

Bodrum ve Milas ilçelerinde yaşayan sanatçıları bünyesinde barındıran Karya Sanat Emekçileri Derneği (KASANDER) tarafından Milas’ın Boğaziçi Mahallesi’nde 36 dönüm alan üzerine Sanatçı Köyü kurulacak. Yönetim kurulu üyeleri arasında tarihçi Sadık Türksavaş, sinema eleştirmeni Selen Uysal, tiyatro sanatçısı Cansu Çelik, doğa ve sualtı fotoğrafçısı Özkan Yıldız ve sinema oyuncusu Fuat Onan’ın yer aldığı KASANDER, sanatçılara sahip çıkmak ve bölgedeki sanatçıları bir çatı altında toplamak amacıyla hazırladığı projeyi hayata geçiriyor.

KASANDER Başkanı Dr. Taner Uysal, 3 buçuk milyon dolara mal olacak projenin önümüzdeki mayıs ayında bitirileceğini belirterek, şu açıklamalarda bulundu:
DESTEĞİNİZE İHTİYACIMIZ VAR
“İnsan ruhunun mimarı olan sanatçılarımızın bir kısmı ne yazık ki bugün zor şartlarda hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Bunlar arasında oyuncular, ressamlar, yazarlar, şairler, müzisyenler ve değişik sanat dallarına yıllarca emek vermiş sanatçılar yer almaktadır. Örneğin Sinema ve tiyatro alanında yıllarını vermiş oyuncular, ülkemizde telif haklarını alamıyorlar. Belli bir yaştan sonra da  iş bulma sıkıntısı çekiyor. Şayet bulurlarsa Tek odalı evlerde  zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Sinema Tiyatro oyuncularımızdan Sami Hazinses gibi bir çok sanatçı ekonomik sıkıntılar içindeyken aramızdan ayrılmak zorunda kaldı. Dünyaca tanınmış Ozan Neşet Ertaş yıllarca telif haklarını almadan sazıyla-sözüyle gönüllere seslendi. Son yıllarında işsizlik ve borçlar ile bunalan oyuncumuz Yaman Tarcan, kendi elleriyle hayatına son verdi. Yıllardır sigortasız çalıştırılmış bir çok oyuncu da bir emekli maaşına bile kavuşamamıştır.Bu yüzden, değerli sanatçılarımızdan, Baykal Kent ve Mürvet Sim de, emekli olmadan terk-i diyâr etmek zorunda kalmıştır. Ülkemiz sanatçılarının zor günlerinde, ücretsiz olarak barınma, sağlık ve sosyal  sorunlarını gidermek için bizler Karya Sanat Emekçileri Derneği (KASANDER) olarak,Milas ve Bodrum ilçeleri arasında yer alan Boğaziçi tatil beldesinde  bir “Sanatçı Köyü” kurma çalışmasına başladık. 36 dekarlık deniz manzaralı, imar, yol ve altyapı sorunları olmayan arazi ile ilgili oluşturulan protokol dosyasına imzalarımızı attık. Bu köyde sanatçılarımızın her türlü ihtiyacını karşılamayı düşünüyoruz. Sanatçı Köyümüzde sinema, tiyatro festivalleri düzenlemek de amaçlarımızdan biridir.Hedeflerimizden biri de güzel sanatlar alanında okuyan öğrencilerimize burs desteği sağlamaktır.Ekonomik sıkıntılarla boğuşan yılların sanat emekçileri, bu Sanat Köyü’nde barınma sıkıntısı olmadan, köy bünyesinde oluşturulacak atölyelerde, sanatlarını icra edebilecekler ve deneyimlerini sunabileceklerdir.”
timthumbUysal, projenin oluşmasında iş adamları Murat Güvener ile Ahmet Yanık’ın emeği geçtiğini belirterek Amir Çiçek’in de hızla gelişen proje için her türlü destek sözü verdiğini sözlerine ekledi.
Kasander, sosyal  medya üzerinden başlattığı imza kampanyasında da şöyle sesleniyor.

Toplumsal dayanışmanın çözemeyeceği bir şey yoktur.

Kurulacak Sanatçı Köyü için; çocukluğumuzdan bu güne görüntüleri, sesleri ve eserleriyle belleklerimizden silinmeyen ülkemiz sanatçılarına, zor günlerinde destek için sizin de imzalarınızı bekliyoruz.

KARYA SANAT EMEKÇİLERİ DERNEĞİ (KASANDER)

Dr.Taner UYSAL -Teoloji Doktoru-yazar-senarist / KASANDER Kurucu&Yön.Kur.Bşk.

Sadık TÜRKSAVAŞ – Kültür Tarihçisi / KASANDER Yönetim Kurulu Başkan Yrd.

Selen UYSAL – Klasik Müzik&sinema eleştirmeni / KASANDER Yönetim Kurulu Üyesi

Cansu ÇELİK – Tiyatro sanatçısı  / KASANDER Yönetim Kurulu Üyesi

Özkan YILDIZ – Doğa&sualtı fotoğrafçısı / KASANDER Yönetim Kurulu Üyesi)

A.Fuat ONAN – Sinema-Tiyatro oyuncusu  / KASANDER Onursal Üyesi

Görüşleriniz  için :

Tel: 0 507 248 18 91 / 0 533 656 76 47

Mail:info@kasander.orgwww.kasander.org

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.