Anasayfa » Politika » “SUSTUR, SUSTUR, SİLAHLARI SUSTUR”

“SUSTUR, SUSTUR, SİLAHLARI SUSTUR”

1 Eylül Dünya Barış Günü  Yürüyüşü, çeşitli kesimlerden bireylerin katılımı ile gerçekleşirken,  Suriyeli sığınmacıların çocukları ile birlikte yürümesi duygulu anların yaşanmasına da neden oldu.

barış günü2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6Çeşitli sivil toplum kuruluşu ve bazı siyasi parti mensuplarının da bireyler olarak, flamasız katıldıkları Barış Yürüyüşü, Türkiye Geneli’nde olduğu gibi Bodrum’da da gerçekleşti. Çok sayıda vatandaşın da katıldığı yürüyüş, Tepecik Camii Meydanı’nda saat 18.00’de başladı. Tek pankart altında toplanan kalabalığın yanı sıra, aynı meydandaki parkta çocukları ile birlikte meçhul geleceklerini kurgulayan Suriyeli sığınmacılar da gruba katıldı. 18.30 sularında Belediye Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen gruba, yer yer yabancı turistler alkışları ile ve yoldan geçen araçlar kornaları ile eşlik etti. Emniyet Müdürü’nün bizzat katıldığı ve yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı dikkat çekerken, grup 20.30 sularında olaysız dağıldı.

 

barış günü2“SİZE SAVAŞ YAPTIRMAYACAĞIZ”

Bodrum Barış Bloku da adı altında biraraya gelen topluluk, yürüyüş sırasında ” Akan kan dursun, silahlar sussun” “Barışa el ver” “Sustur sustur silahları sustur” “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” “Bodrum barış istiyor” “Size savaş yaptırmayacağız” diye Türkçe ve Kürtçe sloganlar attı. Belediye Meydanı’na kurulan sahnede şarkılar söylendi, şiirler okundu. Şair Cezmi Ersöz’ün yanı sıra, yerel şair diye tanıtılan Hıdır Çam da barışa dair şiirler okudu. Halayların çekildiği, türkülerin söylendiği etkinlikte, meydana serilen 50 metrelik beyaz kumaşa  çocuklar, gençler ve yetişkinler tarafından barışa dair söylemler yazıldı, resimler yapıldı.

barış günü2.jpg3Suriyeli sığınmacılara katılımlarından ötürü teşekkür edilmesi üzerine, herkes Suriyelileri alkışlarken, katılımcılardan bir vatandaşın “inşallah yarın-öbür gün bu küçük çocuğun sular üzerinde boğulmuş fotoğrafına rastlamayız” diyerek, gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

barış günübarış günü2.jpg3.jpg4.jpg5

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.