Anasayfa » Güncel » TRAFİK TERÖRÜNE DİKKAT ÇEKEREK ACILARINI PAYLAŞTILAR

TRAFİK TERÖRÜNE DİKKAT ÇEKEREK ACILARINI PAYLAŞTILAR

Yolun karşısına geçmek isterken otomobilin çarpması sonucu ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede 16 gün sonra yaşam mücadelesini kaybeden 10 yaşındaki Ada Uz, doğum gününde mezarı başında anıldı.

Ada’nın annesi Oya Erol Uz, “Trafik teröründe doyamadığım oğlumu kaybettim, gelin bu teröre başka canlar vermeyelim, el ele birlikte hareket ederek trafik terörünü bitirmeye gayret edelim, başka anneler ağlamasın canları yanmasın” dedi.

TED Bodrum Koleji ve Turgutreis Yelken Kulübü lisanslı sporcusu Ada Uz, geçen 5 Haziran‘da annesi 41 yaşındaki Oya Erol Uz ile birlikte Turgutreis Mahallesi’ndeki yelken antrenmanından dönerken, Atatürk Caddesi‘nde ağaçtan dut yemek için yolun karşısına geçmek istedi. Bu sırada Bodrum‘daki bir otelde ön büro personeli olarak çalışan 38 yaşındaki Hayal Aktar yönetimindeki 48 TH 678 plakalı otomobil, Uz’a çarptı. Ağır yaralanan Uz, kaldırıldığı Özel Acıbadem Hastanesi‘nde 16 günlük yaşam mücadelesini kaybetti. Ada Uz, aynı gün Turgutreis Karabağlar Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Ölümüyle yakınlarını üzen Ada Uz, doğum gününde, mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. Tören’e Ada’nın annesi Oya Erol Uz, babası Ömer Uz, yakınları, Turgutreis Yelken Kulübü ile okul arkadaşları, Yelken Muğla İl Temsilcisi Esra Aşkar Güven, Tema BodrumTemsilcisi Haluk Ortaç ve yaklaşık 300 kişi katıldı.

Ada’nın arkadaşları, mezarına, üzerinde ADA yazan çakıl taşları, yel değirmeni, minik oyuncaklar ve çıçekler bıraktı. Bazı kişilerin ise denizci kıyafeti ile mezara gelerek selam durduğu görüldü. Ada’nın sporcu arkadaşları dakikalarca mezarın başından ayrılamadı. Arkadaşları Ada için yazdıkları şiirleri okudu.

ANNE BABA TRAFİK TERÖRÜNE DİKKAT ÇEKTİ

Gözyaşları sel olan ve oğlunun mezarı başında açıklama yapan Anne Uz, “Rüzgarların prensi Ada bugün 10 yaşında olacaktı. Eğer, sevenlerini burada, kenetlenmiş dişlerle, kırık umutlarla, artık kahkahasının karışmayacağı çocuk sesleriyle, paramparça yüreklerle bırakan korkunç kaza onu sevdiklerinden ayırmış olmasaydı. O çiçekler içindeki ülke de, ilk doğum günü bugün. Artık büyümeyen çocuklar dünyasında Ada. Doğum günü olan 2 Temmuz’da, çiçeklerle, oyuncaklarla, dualarla, Ada’mızın mezarı başında toplandık. Her dalgasını, her rüzgarını bildiği masmavi denize karşı. Hem bu eşsiz ruhu anmak, hem trafik terörüne dikkat çekmek, bir anlık dikkatsizliğin nelere yol açabileceğini gördük. Terörün her türlüsünü lanetliyorum. Trafik teröründe doyamadığım oğlumu kaybettim, gelin bu teröre başka canlar vermeyelim, el ele birlikte hareket ederek trafik terörünü bitirmeye gayret edelim, başka anneler ağlamasın canları yanmasın. Gittiğin yer masal olsun güzel çocuk. Çok sevdiğin dut ağaçları sarsın dört bir yanını. Rüyalarımıza uğramayı unutma” dedi.

‘DAHA KAÇ ADA’NIN ÖLMESİ BEKLENİYOR’

Baba Ömer Uz ise eşini sakinleştirmeye çalışarak, “Yerel yönetimlerin en büyük görevi insan hayatını korumak ve kollamak olmalı. Tam iki yıldır o yolun ıslah edilmesi için yazmadığımız dilekçe yapmadığımız müracaat kalmadı. Kaza geliyorum dedi, kulaklar tıkandı. Yeter artık daha o yolda Kaç Ada ölecek ki gerekli tedbirler alınacak” dedi.

TEMA Bodrum Temsilcisi Haluk Ortaç, Ada için Turgutreis Mahallesi’nde oluşturulacak Ada Fidanlığı’nın belediye ve Orman İşletmesi’nin desteği ile Kasım ayının son haftasında Erozyonla Mücadele Haftasında gerçekleştirileceğini belirtirken, Yelken İl Temsilcisi Esra Aşkar Güven de 26-27 Temmuz tarihlerinde Turgutreis‘te anısına Ada Uz Yelken Takım Yarışmaları düzenleneceğini söyledi.

Mezarlıktaki yaklaşık bir buçuk saat süren anma ve trafik terörüne isyanın ardından Ada içil lokma dağıtıldı.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.